İsrail Hükümeti Dağılmanın Eşiğinde

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri çıkmaza sokan özür krizi, İsrail hükümetini de çökmenin eşiğine getirdi. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, ilk kez Başbakan Binyamin Netanyahu’yu krizin sorumlusu olarak gösterdi ve “Ülkeyi gereksiz çıkmaza soktu” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bu kez kabinesinin içinden krizi yönetememekle suçlanıyor. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ilk kez net bir şekilde eleştiri oklarının hedefine Netanyahu’yu koydu. Başbakanı krizi yönetmedeki başarısızlıkları nedeniyle ülkeyi gereksiz açmaza sürüklemekle suçlayan Barak, Netanyahu’nun Ankara ile bir anlaşmaya varabileceğini ancak bunun yerine Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’a teslim olmayı tercih ettiğini söyledi. İsrail gazetesi Yedioth Ahronot’un haberine göre, kapalı kapılar ardında yapılan görüşmede Savunma Bakanı Ehud Barak, “Netanyahu anlaşmaya varmak üzereydi ancak Lieberman engel oldu” dedi.

Dışişleri Bakanı Lieberman ve Başbakan Yardımcısı Moşe Ya’alon, Mavi Marmara baskını sonrası Türkiye’den özür dilenmesine karşı çıkan en üst düzey iki isim olarak biliniyor. Ehud Barak ve İstihbarat ve Atom Enerjisi Bakanı Dan Meridor ise İsrail Güvenlik Kabinesini özür yönünde ikna etmek için büyük çaba gösteren diğer iki isim.

Koalisyon içindeki bu anlaşmazlık ve son olarak Ehud Barak’ın, krizin sorumlusu olarak Nitanyahu’yu göstermesi İsrail hükümetinin dağılma noktasına geldiği yorumlarına neden oldu.

 

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...