İsrailin Pişmanlığı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu yaptığı açıklamada, Ortadoğu ve kuzey Afrika’yı saran iyan hareketleri İsrail’in geleceğini etkileyebileceğini belirterek Ürdün ve Mısır’la yaptığımız barış anlaşmalarının tıpkı Türkiye ile ilişkilerde olduğu gibi bir gecede buhar olmaması için çaba gösteriyoruz” dedi.

Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail parlamentosu Knesset’teki konuşmasında Netanyahu, İsrail-İran ilişkilerinin Şah Rıza Pehlevi’nin devrilmesinden sonra bir gecede değiştiğini hatırlattıktan sonra, Türkiye-İsrail ilişkilerinin de Davos zirvesindeki Erdoğan-Perez tartışmasından sona bir gecede buhar olup uçtuğunu söyledi.Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya kadar uzanan halk ayaklanmalarının yarattığı istikrarsızlık ortamının yıllarca devam edebileceğini söyleyen İsrail Başbakanı, “Biz hem İran’ın hem Arap ülkelerinin demokratikleşmesinden yanayız.

Ancak Mısır ve Ürdün’le yaptığımız barış anlaşmaları, tıpkı Türkiye ile olduğu gibi bir gecede buhar olup gitmemeli. Türkiye ile ortak askeri tatbikatlar yapıyorduk. 400 bin İsrailli turist tatillerini Türkiye’de geçiriyordu. Ama Davos’ta Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Perez’e saldırmasıyla bütün bunlar bir gecede buhar olup uçtu” diye konuştu.

(tuicakademi-dha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...