Katar, Suriye Halkına 100 Milyon Dolar Katkı Sağladı

 Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Tani, Brüksel’de düzenlenen Suriye’ye yardım konferansında Birleşmiş Milletleri tekrar bir katliam yaşanmadan harekete geçmeye çağırdı.

 Al Tani, Han Şeyhun’da düzinelerce sivilin hayatını kaybettiği saldırının, uluslararası hukuka aykırı ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2118 sayılı kararının apaçık ihlali olduğunu ve Katar’ın bu saldırıyı kınadığını ifade etti. Saldırıyı uluslararası toplumun müdahalesini gerektiren yeni bir savaş suçu” olarak değerlendirdi. Beşar Esad’ın görevinden ayrılmadan Suriye’de çözüm bulunamayacağını vurguladı.

 “Bu korkunç ve rahatsız edici gerçekler, uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden bu insani felaketi ortadan kaldırmak için kararlılıkla çalışmamızı zorunlu kılan tarihi bir sorumluluk karşısında bizi uluslararası bir topluluk haline getiriyor.” şeklinde açıklama yapan Bakan, Katar’ın kardeş Suriye halkının insani durumunu desteklemek için 100 milyon dolarlık katkıda bulunduğunu açıkladı.

 Savaş suçları ve Suriye’de işlenen insanlık suçlarıyla ilgili sessizliğin faillere daha fazla suç işlemek için cesaret veren mesajlar gönderdiğini de sözlerine ekledi.

Enez Öztürk – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...