Komşuda Ekonomik Kriz ve Yeni Program

Yunanistan Başbakanı, ekonomik krizle baş etmede çareyi hükümet revizyonunda buldu. Almanya ve Fransa liderlerinin komşudaki krizi masaya yatıracakları bugünkü zirvesinden önce alınan revizyon kararı  ‘Atina’nın cesaret oyunu’ biçiminde değerlendirildi.

Yunanistan’da ekonomik kriz hükümeti derinden sarstı. İngiliz Financial Times gazetesinin “ya Atina ve kurtarıcıları birkaç gün içinde anlaşacak ya da Yunanistan temerrüte (geri ödeyememe) sürüklenecek” diyerek özetlediği bu kritik aşamada Başbakan Yorgo Papandreu, kabinesinde değişikliğe gitti.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yorgo Petalotis tarafından açıklanan karara göre, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’na Dimitri Druças’ın yerine, Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili Stavros Lambrinidis getirildi. ‘İdari Reformlar ve e-Devlet Bakanlığı” adı altında da yeni bir bakanlık kuruldu. Bakan olarak da Dimitri Reppas atandı.

En dikkat çekici değişiklik ise Maliye Bakanlığı’nda yaşandı. Şu ana kadar Savunma Bakanı olarak görevini yürüten Evangelos Venizelos yeni Maliye Bakanı oldu. Venizelos’un yerine de yardımcısı olan Panos Beglitis’in atandığını açıkladı. Maliye Bakanlığı’na atanan Venizelos’un ayrıca Başbakan Yardımcısı olarak da görev yapacağı bildirildi.

Komşu için Yeni Program

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün başkent Berlin’de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüştü. Görüşme’yi en yakından takip eden başkentse Atina oldu. Zira Yunanistan hükümetinin tahvillerinin büyük bölümü bu iki ülkenin bankalarını elinde.  

Başbakanlıkta gerçekleşen görüşme sonrasında Sarkozy ile basın toplantısı düzenleyen Merkel, Yunanistan’daki kriz ile ilgili olarak da Euro para biriminin Avrupa’nın entegrasyonu ile doğrudan bağlantısı olduğunu ve Euro’nun korunması için her türlü çabanın harcanması konusunda Fransa ile görüş birliği içinde olduklarını belirterek, “Yunanistan için yeni bir programa ihtiyacımız var” dedi.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...