Kuzey Kore Genelkurmay Başkanı Görevi Bıraktı

İşçi Partisi Genel Merkez Askeri Yürütme Başkan Yardımcılığı ile İşçi Partisi Merkez Askeri Konsey Başkan Yardımcılığı yapan aynı zamanda da Merkez Yürütme Konseyi üyeliği görevinde bulunan Kuzey Kore Genelkurmay Başkanı Ri Yong-ho, hastalığı sebebiyle bu görevlerinden ayrıldığını bildirdi.

Kuzey Kore yönetimindeki şahin kanadının temsilcilerinden olan Yong-ho’nun aynı zamanda askeri kanadın önderliğini yaptığı da bilinmekteydi. Ülkesinde değer verilen bir yönetici olan Yong-ho’nun aniden görevinden ayrılmasının sebebi Güney Koreli uzmanlar tarafından inandırıcı bulunmuyor. Dahası, uzmanlardan bazılarının, Ri Yong-ho’nun bir hizip çatışması sonucunda görevinden uzaklaştırıldığını düşündükleri bilinirken, bazılarının da yeni lider Kim Jong-un’un reform için gerekli ön hazırlıklara ortam hazırladığı kanısında oldukları aksettirilmiştir.

Ülke genelinde büyük yankı uyandıran bu olayın ne tür bir sonuç doğuracağı merak konusu haline gelirken, gelişecek olaylar karşısında halkın nasıl bir tutum içine gireceğini tam olarak kestirmek şimdilik mümkün gözükmemektedir.

(TUİÇ Akademi, Zaman, Dünya bülteni)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...