Libyalı İsyancılar Trablus’a Çok Yakın

Libyalı isyancılar başkente hiç olmadığı kadar yakın durumdalar. Libya lideri Muammer Kaddafi’nin arka bahçesi olarak nitelendirilen Zaviye kıyılarına kadar gelmiş bulunuyorlar. Burasının önemli olmasının sebebi ise başkent Trablus’a yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta olması, yani önemli olan başkent Trablus. Ancak isyancılar hala rejim güçlerinin güçlü direnişiyle karşı karşıya durumdalar.

Havadan saldıran NATO ve karadan mücadelesine devam eden isyancılar için öenm arz eden mesele ise, Kaddafi’nin adamlarının ne kadar güçleri kaldığı ve ne kadar daha çarpışacakları. Ama Üst düzey bir Libya askerine göre, bazıları ölene kadar savaşmakta kararlı görünüyor.

Libyalı isyancılar tarafından geçen ay esir alınan adı açıklanmayan ve isyancıların elindeki en yüksek rütbeli tuğgeneral, “Kaddafi için ölmeye hazır bir grup savaşçı ve subay var. Çoğunluk onu destekliyor. Bunu cepheden biliyorum” şeklinde ifadeler kullandı. Kendisine burada iyi davranıldığını sözlerine ekledi.

General, bize iyi örgütlü ve güçlü bir ordu portresi çizildi. Zaman zaman cephane ve yakıt sıkıntısı yaşandığını ama bunların çok ağır olmadığını belirtti. İsyancıların ilerleyişi ya da NATO bombardımanları sırasında paniğe kapıldıklarını kabul etmekle birlikte bunların çok önemli olmadığını ima etti; “NATO birçok teçhizat ve silahımızı imha etti. Ama bunlar ordunun moralini etkilemedi. Beş aydır Kaddafi’yi bombalıyorlar ama onu hala iktidardan uzaklaştıramadılar” dedi. General, Libya liderinin “Trablus için ne tür savunma planları yaptığını ve burada ne kadar askeri olduğunu bilmiyorum” dedi, “Gördüğüm kadarıyla bu savaş uzun süre devam edecek. İki taraf da bir karış gerilemeyecek” diye sözlerine devam etti. Tutsak generale göre, askerlere Libyalılara değil yabancılara karşı savaşma emri verildi. General son olarak “Bize haçlılar ve El Kaide’ye karşı savaşma emri verildi. Müslümanlara karşı savaşmaktansa ölmeyi tercih ederim.” dedi.

Gönülsüzce olsun olmasın, Kaddafi birlikleri savaşmaya devam etmekteler fakat uzun süren bir duraklama döneminden sonra isyancılar üç ayrı cephede ilerlemeye başladıkları görünüyor. Birçok savaşçı, artık sonun yakın olduğuna inanıyor.

Tavarga’dan Muhammed Ali adlı bir isyancı da, “Despotun etrafındaki çember daralıyor. Güneyden ve doğudan ikmal yollarını kesiyoruz. Cezayir’den ya da Libya’nın güneyinden bir şey alamayacak” diye iddialı sözler sarf etti.

 

(tuicakademi — bbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...