Makedonyalılar Bosna Hersek’e Kimlik Kartıyla Gidebilecek

0
158

Makedonyalı ve Bosnalı vatandaşlar 15.03.2018 tarihinden itibaren, Bosna Hersek ve Makedonya’ya sadece kimlik kartı ile gidebilecek.
Makedonyalı ve Bosnalı vatandaşlar bugünden itibaren Bosna Hersek ve Makedonya’ya sadece kimlik kartı ile gidebilecek. Bu fırsatı öngören anlaşma, bugün Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Deniz Zvizdiç tarafından imzalandı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Zoran Zaev, Makedonya’nın hali hazırda Arnavutluk ve Sırbistan ile bu konuda tecrübesinin olduğunu ve bunun sürücü ehliyetlerinden sonra iki ülke vatandaşlarına ikinci kolaylığın olduğunu belirtti.
Vatandaşların ulaşımının kolaylaştırılmasının yanı sıra, bugün imzalanan anlaşma ile aynı zamanda, ilk ve orta öğrenimde okuyan öğrencilerin yurt içinde eşit şartlarda eğitim görmelerinin koşullarının önünün açıldığını belirtti. İki ülke öğrencileri için, öğrenim ücretleri yurt içi öğrencileriyle aynı olacak.
Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Makedonya ve Bosna-Hersek’in bölgede dostça ilişkiler geliştirmeye ve Avrupa perspektifine yönelik birleşik bir bölgeye ciddi katkılar sağladıklarını vurguladı.
Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Deniz Zvizdiç, iki ülke arasında açık bir sorun olmadığını belirtirken, Makedonya ve Bosna Hersek bölgedeki en benzer ülkeler olarak iyi anlaştıklarını ve aynı temel hedef olan AB yolunda benzer politik ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya olduklarını söyledi.
Bosna-Hersek, Makedonya arasındaki bu anlaşma, iki ülkenin birbirlerine karşı güven ve iş birliği alanında önemli katkılar sağlamıştır.Başta öğrenciler olmak üzere, hem vatandaşlar açısından hem de iki ülkenin siyasi ilişkileri geliştirmeleri açısından birçok yönden kolaylık sağlamış bir uygulamadır. İki ülke arasında: ticaret, turizm, altyapı başta olmak üzere her alanda iş birliğini geliştirmek istedikleri ortadadır.AB üyelik yolunda, benzer politik ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya olmalarına rağmen, bu gelişme bu süreç açısından da olumlu olarak değerlendirilmektedir.

Zehra SİVRİ
o-Staj BALKAM 2018 Stajyeri

Kaynak:

Sponsorlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here