Medvedev’in DTÖ Tepkisi

Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev, ülkesinin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği konusunda sert eleştirilerde bulundu. Medvedev, “DTÖ üyeliği için bizden edepsizce daha çok taviz koparmaya çalışıyorlar” dedi.

St.Petersburg’da düzenlenen Dünya Ekonomi Forum’unun açılış konuşmasını yapan Medvedev, DTÖ üyeliği konusunda yaptığı açıklamalarda şu sözleri sarfetti. “ Üyelik çalışmalarının bu yol sonlandılacağını düşünüyorum. Eğer yine siyasi oyunlar başlamasa tabii. Rusya örgüt üyeliği için çoktan hazır, fakat önümüze hep yeni şartlar sürüyorlar. Böyle bir yaklaşım kabul edilemez. Bizden üyelik için edepsizce daha çok taviz koparmaya çalışıyorlar.”

Rusya’nın DTÖ üyeliği için karşısındaki en büyük engel Gürcistan. ABD ve AB yi müzakare sürecinde ikna etmeyi başaran Rusya, 2008 sonrası krizden dolayı bir türlü Gürcistan ile anlaşmaya varamıyor. Mayıs ayında Gürcistan Başbakanlığı Basın Sözcüsü Niko Mçedlişvili, Kommersant gazetesine yaptığı değerlendirmede, “Abhazya ve Güney Osetya sınırlarında Gürcistan gümrük kontrol yapısının yasal hale gelmesini istiyoruz. Ancak Rusya tarafı bu önerilerimizi kabul etmekten hayli uzak” demişti. Gürcistan’ın istediği düzenlemeler sağlanamazsa Rusya’nın DTÖ üyeliği sürecindeki çıkmaz devam edecek gibi gözüküyor.

(tuicakademi // Cihan)  // Erdem PARLAK

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...