Natanyahu’dan Son Dakika Engel

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında Amman’da yapılması planlanan gizli toplantının, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yüzünden son anda iptal edildiği bildirildi.

İsrail’de İbranice yayımlanan Maariv gazetesi, iptal edilen toplantının geçen hafta, 28 Temmuz Perşembe günü için planlandığını duyurdu.

Maariv’in haberine göre Peres, Abbas’ı arayarak, İsrail ile Filistinliler arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlatılmasına imkan sağlayacak somut önerilerle geleceğini bildirdi. Bu önerilerin, Filistinlilerin Eylül ayında BM’den tam üyelik arayışlarını da durduracağı bekleniyordu.

Haberde, bu toplantıda dile getirilecek önerilerin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun da bilgisi dâhilinde ve onayıyla sunulmasının planlandığı belirtildi.

Böylece Peres’le görüşme fikrine sıcak bakan Mahmud Abbas, geçen Perşembe günü Ramallah’tan Ürdün’e doğru yola çıktı. Peres’in de Amman’a helikopterle gitmesi planlanıyordu. Ancak İsrail-Ürdün sınırına ulaştığı sırada Abbas’ın telefonunun çaldığı ve Peres’in yakın danışmanlarından Avi Gil’in toplantının iptal edildiğini belirterek, özür dilediği ifade edildi. Habere göre Gil, Peres ve Netanyahu arasında geçen üç saatlik konuşmayı Abbas’a aktardı ve Netanyahu’nun Peres’e, Filistin liderine iletilmek üzere bir mesaj veya barış müzakereleriyle ilgili yeni bir öneri getirmediğini anlattı. Bunun üzerine FKÖ’lü yetkili Saib Erekat’la birlikte araçta bulunan Mahmud Abbas’ın “U dönüşü” yaparak, sınırdan Ramallah’a geri döndüğü kaydedildi.

Olaya yakın kaynaklar, Netanyahu’nun, ülkede başgösteren konut sorunuyla ilgili protestoların yapıldığı bir ortamda, koalisyon ortağı Evimiz İsrail partisi lideri ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’la sıkıntıya düşeceği gerekçesiyle geri adım attığını ileri sürdüler.

Cumhurbaşkanı Peres’e yakın kaynakların ise Cumhurbaşkanı’nın canının çok sıkıldığını ve “Filistinlilerin Eylül inisiyatiflerini önlemek için tarihi bir fırsatın kaçırıldığı görüşünde olduğunu dile getirdiler.

Peres, geçen günlerle Arap gazetecilerle düzenlenen bir toplantıda, Filistin Yönetimi liderliği ile sürekli temas içinde olduğunu belirtmişti.  

Gazete haberinde, son durumun Mahmud Abbas’a, “çabalarını son ana kadar sürdürmeye niyetli olduğunu tüm dünyaya gösterme fırsatı verdiği” de kaydedildi.

İngiliz hukukçularla gizli toplantı

Öte yandan, İngiltere’de Arapça yayımlanan Eşşark ül-Evsat gazetesine göre, Erekat bu hafta sonu İngiliz hukukçularla birlikte, Filistin Yönetimi’nin BM’ye tam üyelikle ilgili başvurusuyla ilgili nihai düzenlemeler konusunda gizli bir çalışma yaptı.

Toplantının, Filistinlilerin başvurusunda hukuki yanlış yapılmaması amacıyla düzenlendiği bildirildi.

 

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...