Obama’ dan Suriye Talimatı

0
50

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’ nın bu yılın başlarında Suriye’de Beşşar Esad rejimini devirmeye çalışan muhaliflere destek talimatı içeren gizli bir belge imzaladığı bildirilmişti.

Obama’nın onayladığı, “istihbarat kararı” olarak nitelendirilen talimatla, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve diğer Amerikan kurumlarına Suriye Devlet Başkanı Esad’ın devrilmesi için muhaliflere destek sağlanmasına izin verildiği belirtilmiştir. Obama’nın bu belgeyi tam olarak ne zaman imzaladığı ise bilinmediği, Beyaz Saray sözcüsü Tommy Vietor’ın ise haberle ilgili yorum yapmaktan kaçındığı ifade ediliyor.

Sponsorlu

Obama’ nın gizli talimatı onayladığı haberlerinin ötesinde Washington yönetimi Esad karşıtlarına destek verdiğini açıkça ifade etmişti. Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, Amerikan hükümetinin Suriye muhalefetine “ölümcül olmayan yardım” için 25 milyon dolar tahsis ettiği belirtiliyor. Bir Amerikalı yetkili ise bu yardımların daha çok telsiz gibi iletişim araçlarını kapsadığını kaydetti.

Bakanlıktan, ABD’nin Suriye halkına insani yardım için 64 milyon dolar ayırdığını, bu miktarın Dünya Gıda Programı, Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı ve diğer yardım kuruluşlarına yapılan katkıları da kapsadığı kaydedildi.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, BBC)

 

Eda KENDİR

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here