Polonya’da Zafer Başbakan Tusk’un

Polonya’da yapılan genel seçimlerde sandık başı anketlere dayanılarak verilen bilgilere göre, iktidardaki liberal Tusk’ın partisi Yurttaş Platformu’nun önde olduğu açıklandı. Polonya’da resmi sonuçları henüz ilan edilmeyen genel seçimlerde, sandık başı anketlerine göre, Donald Tusk’un partisi oyların yüzde 39,6’sını aldı. Rakibi Muhalif lider Jaroslaw Kaçinski ise oyların yüzde 30,1’ini alarak yenilgiyi kabul etti.

Bu sonuçların, Tusk’un tek başına hükümet kurması için yeterli olmadığı belirtilirken, Tusk’ın da, bugünden itibaren koalisyon hükümeti kurma çalışmalarına başlayacağı açıklandı. Tusk’un, mevcut hükümet ortağı Köylü Partisi’yle yeniden hükümet kurması bekleniyor.

Yurttaş Platformu, Polonya’da komünizmin çöktüğü 1989’dan bu yana üst üste iki seçim kazanan ilk parti oldu. Seçimlerde Merkez sağ Yurttaş Platformu, muhafazakâr rakibi Hukuk ve Adalet Partisi’nin yüzde 10 önüne geçti.

Ekonomik Büyüme

Sandık çıkış anketlerine göre Köylü Partisi oyların yüzde 8’ini kazandı. 2007’de iktidara gelen 54 yaşındaki Tusk, güçlü büyüme oranları yakaladı. Polonya ekonomik durgunluğa girmeyen tek AB üyesi ülke oldu. Bu yıl da ülke ekonomisinin yüzde 4 büyümesi bekleniyor.

Bu, en büyük yedi AB ekonomisi arasındaki en iyi performans. Tusk, seçim kampanyasında ekonomik kalkınmayı vurgulamış ve Rusya’yla yakınlaşmayı savunmuştu.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...