Rusya’nın Teklifine “HAYIR”!

Rus coğrafya toplumunun arkeoloji kampında öğrencilerle buluşan Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, ABD Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) yürüttüğü telefon ve internet kayıtlarını izleme programını basına sızdıran Snowden’le ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

ABD’nin diğer ülkeleri korkutması nedeniyle hiçbir ülkenin Snowden’i kabul etmek istemediğini dile getiren Putin, aslında ABD’nin Snowden’i Rusya’ya kilitlediğini vurgulayarak bize Noel hediyesi diye espri yaptı.

Rusya sınırlarına hapsolan Snowden’in ise Rusya’da kalmak istemediğini başka bir ülkeye geçmeyi talep ettiği belirtildi. Snowden’e “ABD ile belirli düzeyde ilişkilerimiz var, faaliyetlerinizle bu ilişkilere zarar vermenizi istemiyoruz” dediklerini belirten Putin, Snowden’in faaliyetlerini devam ettireceğini, kendisini insan hakları savunucusu olarak gördüğünü ve amacının insan hakları uluslararası hukuk normlarını ihlal eden ABD’ye karşı mücadele etmek olduğunu belirterek “Hayır” dediğini aktardı.

ABD’nin casuslukla suçladığı Snowden’le ilgili belirsizlik devam ediyor. Moskova Şeremetyevo Havaalanı transit yolcu bölümünde bulunan Snowden, Rusya’ya sığınma hakkı konusunda kendisine destek etmelerini istemişti. Ancak Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Snowden’le temaslarının olmadığını bildirmiş, Rusya Federal Göçmen Bürosu temsilcisi Zalina Kornilova kendilerine henüz bir başvuruda bulunmadığını ifade etmişti.

(TUİÇ Akademi, Ntvmsnbc, Anadolu Ajansı)

Tuğba İnci

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...