TUİÇ Balkan Bülteni / 7-13 Ekim 2021

Arnavutluk

Arnavutluk’ta Enerji Krizi

 • Arnavutluk’ta enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle acil durum ilan edildi. Başbakan Edi Rama ülkenin resmen enerji krizine girdiğini açıkladı.
 • Arnavutluk Bakanlar Kurulu, enerji krizi özel gündemiyle toplandı. Olağanüstü toplantı sonrasında, krizin çözümüne yönelik eylem planının hafta sonu açıklanacağı duyuruldu.
 • Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Edi Rama, “Acil durum kararı, mevcut krizle başa çıkmak için hükümete mali veya idari araçlarla müdahale imkânı tanıyor” dedi.
 • Krizin 2022 ortalarına kadar sürmesinin beklendiğine dikkat çeken Edi Rama, enerji krizine bağlı acil durumun geçtiğimiz yıl salgın nedeniyle yaşanan acil duruma benzer olacağını, hükümete, kamu harcamaları ve acil durum uygulamaları konusunda daha serbest hareket edebilme olanağı sağlayacağını vurguladı.

Kaynak: TRT Haber

Tarih: 08.10.2021

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova: ‘Büyük Arnavutluk’ Planları Bölgede İstikrarı Baltalıyor

 • Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın Arnavutluk ile Kosova’nın birleştirilmesi hakkındaki sözlerinin kabul edilemez olduğunu, ‘Büyük Arnavutluk’ planlarının bölgede istikrarı baltaladığını ifade etti.
 • ‘Büyük Arnavutluk’ planlarının öne sürülmesinin BMGK’nın 1244 sayılı kararının hükümlerine aykırı olduğunu belirten Zaharova, “Kosova’da istikrarla ilgili temel oluşturan belgenin ihlalinin bir Balkan ülkesinin liderinin siyasi kariyerinin başlıca amacı olarak açıklanması da özellikle tuhaf” açıklamasını yaptı.
 • Bu açık provokasyonla ilgili Batı’nın gerekli tepkiyi vermesini umduklarını kaydeden Zaharova, bu tür yıkıcı çağrıları atlamalarının şaşırtıcı olduğunu ekledi.

Kaynak: Sputnik News

Tarih: 11.10.2021

Bosna – Hersek

Bosna Hersek’te Siyasi Krize Çözüm Aranıyor

 • Sırp siyasilerin devam ettirdiği boykot nedeniyle parlamentonun çalışmadığı Bosna Hersek’te siyasi krizden çıkış yolu aranıyor. Parlamentodaki blokajı kaldırabilmek için Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) Başkanı Dragan Covic ile Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegovic gayri resmi bir toplantıda bir araya gelerek çözüm yolu aradı.
 • Üç aydır devam eden boykot kaynaklı kriz nedeniyle yapılan toplantıda seçim reformuna ilişkin konuların da masaya yatırıldığı öğrenildi.
 • Bosnalı Sırplar boykotu, eski Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko tarafından dayatma yoluyla kabul edilen soykırımı inkâr yasasına tepki olarak başlatmıştı. Boykot inisiyatifinin ardındaki isim olan Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, boykota son vermek için Srebrenitsa soykırımının inkârını suç sayan yasanın iptal edilmesini talep ediyor.

Kaynak: Balkan News

Tarih: 13.10.2021

Savaş yok, ayrılma yok; Orijinal Dayton ilkelerini yeniden benimseme

 • Kimse savaş ya da ayrılma çağrısı yapmıyor. Bu, dün Avrupa Birliği ülkelerinin Doğu Saraybosna’daki büyükelçilerine açıkça söylendi.
 • Ulusal Meclis Başkanı Nedeljko Cubruloviç tv kanalı için yaptığı açıklamada, AB temsilcileri dışında herkesin anayasal yetkilerini iade etmek isteyen Sırp Cumhuriyeti’nin görüşlerine anlayış gösterdiğini söyledi.
 • Bakan, çok yakında Meclis’in özel bir oturumunun planlanacağını ve bu toplantıda Sırbistan’ın önceki anlaşmalardan geri çekilmesine karar verileceğini ve verilen rızaların verileceğini duyurdu.
 • Hiç kimse ve hiçbir şey Sırp Cumhuriyeti’nin ortak bir ordu, VSTS, ITA, BOTH kurulmasına ilişkin anlaşmadan çekilmesini engelleyemez.
 • Sırbistan, Dayton’da elde edilen yetkinlikler konusunda bağımsız olarak karar vermek istiyor, ne eksik ne de fazla.
 • Bu nedenle, BH Parlamentosu’nda 140’tan fazla yüksek temsilcinin baskısı altında kabul edilen yasaların yürürlüğe girdiği duyurusu, Ulusal Meclis’te geçersiz sayılacak.

Kaynak: RTRS

Tarih: 13.10.2021

Sırp hükümeti Zolak hakkında suç duyurusunda bulundu

 • Sırp Cumhuriyeti hükümeti, BH İlaç ve Tıbbi Cihaz Dairesi müdürü Aleksandar Zolak hakkında resmi konumu veya yetkiyi kötüye kullanma suçundan dolayı Banja Luka’daki Bölge Savcılığına suç duyurusu gönderdi.
 • Rapor, Zolak’ın gerçek dışı şeyler söylediğine dikkat çekiyor.
 • Bildirilen kişi, söz konusu yanlış bilgilerin ortaya çıkmasından hemen sonra Sırp Cumhuriyeti Hükümeti, Sırbistan’dan UCC Srpska’daki tıbbi kurumlarda ve Prijedor’daki hastanede kullanılan oksijenden numune alınmasını gerçekleştiren bir referans laboratuvarı tutmasına ve sonuçların alınmasına rağmen, bu gerçekleri belirtti. Sırp Hükümeti, her iki sağlık kurumunun da hastaların tedavisi için öngörülen tüm koşulları karşılayan ve hatta farmakoloji ve tıpta standartlardan daha yüksek tıbbi özellik ve özelliklere sahip oksijen kullandığını gösterdiğini açıkladı.

Kaynak: RTRS

Tarih: 13.10.2021

Hırvatistan

Hırvatistan Polisi Göçmenleri Sopalarla Dövdü

 • AB ülkelerinde göçmenlere yönelik şiddet vakaları, Hollandalı araştırmacı gazetecilik kuruluşu Lighthouse Reports tarafından video kayıtlarıyla ortaya konuldu. Belgelerde birçok AB ülkesinde maskeli polislerin göçmenlere şiddet görüntüleri yer aldı. Bunların resmi polis güçleri olduğu ve daha önemlisi Avrupa Birliği tarafından fonlandığı ortaya çıktı.
 • Hollanda merkezli araştırmacı gazetecilik kuruluşu Lighthouse Reports tarafından yayınlanan görüntüler; Almanya, Avusturya, İsviçre, Rusya, Hırvatistan ve Fransa’dan önemli haber kanalları ile ortak bir çalışma sonrası elde edildi.
 • Hırvatistan-Bosna Hersek sınırında çekilen bu görüntülerde, maskeli kişilerin Hırvatistan müdahale polisi adlı bir birimiyle uyumlu ekipman ve üniformalara sahip olduğunu ortaya koyuyor. Maskeli polisler Afgan ve Pakistanlı sığınmacıları tonfa denilen özel bir sopa ile dövüyor. Kuruluş, tonfanın sadece Hırvat yetkililer tarafından müdahale polisine verildiğini belirtiyor.
 • Lighthouse Reports’un aktardığına göre; şu an görevde olan eski kıdemli Yunan sahil güvenlik görevlileri, maskeli kişilerin sualtı operasyonları (MYA) ve özel operasyonlardan seçkin Yunan sahil güvenlik birimlerinin üyeleri olarak tanımladı.

Kaynak: CNN Türk

Tarih: 07.10.2021

Almanya, Hırvatistan’ın Sığınmacıları Geri İtmesine Tepki Gösterdi

 • Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Christofer Burger, Berlin’de yaptığı açıklamada, her türlü sınır korumasının tüm koşullarda insani standartlar çerçevesinde olması, Avrupa Birliği (AB) mevzuatına ve uluslararası yasalara uyulması gerektiğini ifade etti.
 • Burger, Hırvatistan’ın Bosna Hersek sınırındaki sığınmacılara şiddet uyguladığı görüntülerin basına yansıdığına dikkati çekerek, “Raporları ve fotoğrafları büyük endişeyle not ettik. Oradaki tüm iddiaların ulusal makamlar tarafından hızlı ve kapsamlı şekilde çözülmesi önemlidir. Sınır muhafızları tarafından mülteci ve göçmenlerin istismarı kabul edilemez. Her türlü sınır koruması her koşulda insani standartları karşılamalı, geçerli uluslararası ve Avrupa yasal hükümlerine uymalı ve temel Avrupa değerlerine saygı göstermelidir.” dedi.
 • AB’nin, basında yer alan görüntülerin ardından soruşturma başlattığına işaret eden Burger, ülkesinin bu soruşturmayı desteklediğini vurguladı.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 11.10.2021

Hırvatistan’da Yakıt Fiyatları Tarihin En Yüksek Seviyesine Çıktı

 • Hırvatistan’da yakıt fiyatları, bu sabah itibarıyla uygulanmaya başlanan zamlarla tarihin en yüksek seviyesine yükseldi.
 • Bu sabah itibarıyla dizel ve benzin fiyatları 11 kuna (1,46 avro) seviyesini geçerek rekor kırdı.
 • Hâlihazırda bir litre dizel 11.40 kuna (1,52 avro), 95 oktav benzin ise ortalama 11.35 kuna (1,5 avro) fiyattan satılıyor.
 • Bölge basınında yer alan haberlere göre fiyatların yüksekliği nedeniyle sınır bölgelerinde yaşayan Hırvatlar, depolarını doldurmak üzere komşu ülke Bosna Hersek’e gitmeye başladı. Tüketicilerin bu şekilde bir depo yakıtta yaklaşık 150 kuna (20 avro) tasarruf edebildikleri bildiriliyor.

Kaynak: Balkan News

Tarih: 12.10.2021

Karadağ

Karadağ’da Yeni Kabine İçin Uzlaşı Aranıyor

 • İktidar koalisyonundaki partilerin bakanlık talepleri nedeniyle hükümet krizi yaşanan Karadağ’da yeni kabine çalışmaları devam ediyor. Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç, koalisyon ortaklarının temsilcilerine yeniden yapılandırılan kabinede 16 bakanlık ve üç başkan yardımcısı bulunacağını ve uzlaşma için son tarihin 10 Ekim olduğunu açıkladı.
 • Başbakan Krivokapic Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanlığı, Kamu Yönetimi, Dijital Toplum ve Medya Bakanlığı, Sermaye Yatırımları Bakanlığı ve Ekoloji, Mekânsal Planlama ve Şehircilik Bakanlığı’nın ayrı bakanlıklara bölünmesini önerdi.
 • Krivokapic’in sadece meclis çoğunluğunu teşkil edecek 41 milletvekili tarafından desteklenecek bir kabineyi destekleyeceğini ve koalisyon ortaklarının uzlaşı sağlayamaması durumunda mevcut hükümetin görevine devam edeceğini söylediği ifade ediliyor.

Kaynak: Balkan News

Tarih: 07.10.2021

Sırbistan

Biden, Christopher Hilla’yı ABD’nin Sırbistan Büyükelçisi olarak atadı

 • ABD Başkanı Joe Biden, diplomat Christopher Hill’i ABD’nin yeni Sırbistan Büyükelçisi olarak atadı. İlgili bilgiler Beyaz Saray’ın internet sitesinde 14 Ekim’de yayınlandı.
 • Hill’in daha önce Doğu Asya Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yaptığını ve aynı zamanda ABD’nin Irak, Güney Kore, Makedonya ve Polonya Büyükelçisi, ABD’nin Kosova Özel Elçisi, Dayton Barış Anlaşmaları müzakerecisi ve 2005-2009 yılında Kuzey Kore ile ABD baş müzakerecisi olduğunu hatırlayın.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 13.10.2021

Kremlin, Vucic’in Rusya ziyaretine hazırlandığını duyurdu

 • Şu anda Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Rusya ziyareti için hazırlıklar sürüyor, Sırp liderin kesin varış tarihleri ​​zamanında açıklanacak. Bu, 15 Ekim’de Rus devlet başkanı Dmitry Peskov’un basın sekreteri tarafından açıklandı.
 • Evet, Vucic’in Rusya ziyareti hazırlanıyor. Kesin tarihler hakkında size zamanında bilgi vereceğiz” dedi.
 • Aynı zamanda, Sırp cumhurbaşkanı daha önce 25 Kasım’da yapılması planlanan kişisel bir toplantıda Rus devlet başkanıyla Sırbistan’ın doğalgaz fiyatını görüşmeyi planladığını söyledi.
 • 14 Ekim’de Rus ve Sırp pilotlar, BARS-2021 ortak Rus-Sırp taktik uçuş tatbikatı sırasında, belirli bir alana iniş görevlerini tamamladı ve şartlı olarak yaralananları düşman topraklarından tahliye etmek için bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 13.09.2021

Kurti: Kosova Sırplarla değil, çok etnikli suçlarla savaşıyor

 • 13 Ekim’de Kosova Başbakanı Albin Kurti, Üsküp’teki bir ekonomi zirvesinde, hükümetinin yolsuzlukla mücadele ettiğini ve çok ırklı suçlar örgütlediğini duyurdu. Bu, Arnavut haber ajansı Telegrafi tarafından bildirildi.
 • Kurti, Kosova’nın Batı Balkanlar’ın Avrupa Birliği’nin bir parçası olmayacağı girişimleri desteklemediğini vurguladı.
 • Polisin başkent Priştine de dâhil olmak üzere Kosova’nın bir dizi kentinde ve eyaletin kuzeyinde gerçekleştirilen kaçakçılık şebekesini yok etme amaçlı polis operasyonu hakkında yorum yapan siyasetçi, Sırp ve Arnavut suçluların iyi çalıştığını söyledi ve milliyeti ne olursa olsun suçla mücadele etme niyetinde olduğunu söyledi.
 • Kosova’nın da aktif olarak Interpol’e katılmak istediğini ve bu yıl bu organizasyonda resmi temsilcilik aldığını hatırlatalım.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 13.09.2021

Dış Aktörler

Bağlantısızlar Hareketi’nin 60. Yıl Dönümünde Düzenlenen Zirve Sırbistan’da Başladı

 • Dünyanın Doğu ve Batı olmak üzere kutuplaşmaya başladığı dönemde eski Yugoslavya’nın öncülüğünde 1961’de oluşturulan Bağlantısızlar Hareketi’nin kuruluşunun 60. yılında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen zirve başladı.
 • Belgrad Fuar Merkezinde gerçekleşen zirvede Bağlantısızlar Hareketi genel sekreterliği ve dönem başkanlığı görevini yürüten Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, video konferans yoluyla yaptığı açılış konuşmasında, Bağlantısızlar Hareketi’nin, dünya barışı, adaleti ve dayanışması için mücadele ettiğini ifade ederek, hareketin çok uluslu bir karaktere sahip olduğunu söyledi.
 • Ev sahibi Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise iş birliğinin devamında en önemlisinin barış olduğunu belirterek, “Belgrad, her zaman Doğu ile Batı’nın birleşme noktası olmuştur. Bugün de böyle bir zirveye ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyum.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Tarih: 11.10.2021

AK, Sularda Nitrat Kirliliği Nedeniyle Bulgaristan’a Uyarıda Bulundu

 • Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Nitrat Direktifinin uygulanmasına ilişkin 2016-2019 dönemine ilişkin verilere dayanan son raporunda “Nitratlar AB’de hala zararlar meydana getiren su kirliliğine neden olmaktadır” diye uyarıda bulunuldu.
 • Sudaki yüksek nitrat içeriğinin hem insan sağlığına hem de ekosistemlere zararlı olduğu belirtiliyor. Bunun nedeni, oksijen tükenmesine ve ötrofikasyona yol açmasıdır.
 • AK raporuna göre Bulgaristan, kirliliğin de acilen azaltılması gereken ülkeler arasında yer alıyor. Kıbrıs, Estonya, Fransa, İtalya, Portekiz ve Romanya da aynı kategoriye giriyor.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 12.10.2021

BM: Yunanistan’da Sığınmacıların Geri İtildiğine Dair Sağlam Kanıtlar Alıyoruz

 • Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Marta Hurtado, BM Cenevre Ofisinde düzenlenen basın toplantısında, Libya’daki göçmen ve sığınmacıların durumundan son derece endişeli olduklarını belirtti.
 • Libyalı makamları, “keyfi olarak gözaltına alınan” sığınmacı ve göçmenleri serbest bırakmaya davet eden Hurtado, “(Libya’da) son günlerde, göçmenleri ve sığınmacıları hedef alan ağır güvenlik operasyonları ve baskınlarında gözle görülür bir artış var. Bunlar ölümlere ve ciddi yaralanmalara neden oldu.” şeklinde konuştu. Hurtado, iddialara ilişkin Libyalı makamlara acil, kapsamlı, bağımsız ve tarafsız soruşturma çağrısında bulundu.
 • AA muhabirinin, başta Yunanistan’da olmak üzere Avrupa Birliği (AB) sınırlarındaki sığınmacıların geri itilmelerine ilişkin BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisinin neden bir açıklama yapmadığı yönündeki sorusuna ise Hurtado, “Yunanistan’daki geri itmelere ilişkin biz de sağlam kanıtlar alıyoruz.” karşılığını verdi.

Kaynak: AA

Tarih: 12.10.2021

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Şamil Orhan, Aybüke Beyza Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...