Türkiye-Suriye Arasında Jet Krizi

Cuma saat 11.58 sularında Malatya Erhaç Meydanından kalkış yapan RF-4E Phantom tipi Türk Hava Kuvvetlerine ait bir keşif uçağı Akdeniz üzerinde kaybolmuştu.

 

Olaydan yaklaşık 13 saat sonra Başbakanlıkta düzenlenen zirve sonrası yapılan açıklamada “Uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır” denildi.  Başbakanlıktan yapılan açıklama sonrası iddialar Suriye tarafından da doğrulandı. Suriye Savunma Bakanlığınca yapılan açıklamada “Türk uçağını karasularımız üzerinde vurduk” denildi.

Gül’den Suriye Açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hatay’ın güneybatısında Türk uçağının düşürülmesiyle ilgili “Her şey ortaya çıktıktan sonra ne gerekiyorsa yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın. ”Jet uçaklarının deniz üzerinde uçarkenki sürati düşündüğünüzde sınırlara kısa mesafeli olarak girilip çıkılması rutindir biraz. Kötü niyet içermeyen, uçakların süratinden dolayı elde olmadan olan şeylerdir” dedi.

Dünya’da Türk jetinin vurulmasının yankısı

Hava kuvvetlerimize ait savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi uluslararası basında geniş yer buldu. İngiliz The Telegraph, “Saldırının NATO’yu Esad rejimi ile çatışmaya çekebileceği yönündeki endişelerinin arttığını” yazdı. Amerikan New York Times ise “ Türkiye askeri müdahaleye açık kapı bıraktı “ ifadesini kullandı.

Güvenlik Zirvesi

Dışişleri Bakanlığı konutunda bir güvenlik zirvesi gerçekleştirildi. Toplantıda bundan sonra atılacak adımlar ve arama kurtarma faaliyetlerine ilişkin eşgüdüm belirlenmesi yapıldığı vurgulandı. CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada “Soğukkanlı olunmalı, diplomatik yollar açık kalmalıdır” dedi.

Başbakan yardımcısı Bülent Arınç ise Suriye tarafından düşürülen uçağın savaş değil keşif uçağı olduğunu belirterek, “Bu olayla ilgili bir kasıttan bahsedilmediğine göre Suriye tarafı bunu açıklamak mecburiyetindedir” dedi.

Gelişmeleri yakından takip eden NATO kısa bir açıklamada bulundu. Sözcü Lungescu, “Türk tarafı konuyla ilgili girişimde bulunmadıkça, kendilerinin mevcut aşama herhangi bir değerlendirme yapmayacaklarını” söyledi.

2 kayıp pilotumuzun arama kurtarma çalışmaları ise devam etmektedir…

(TUİÇ Akademi, ntvmsnbc, sabah, trthaber)

 

Makbule Ertosun

UİÇ Derneği Yakın Doğu Masası

Twitter: @ertosunmakbule

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...