Yunanistan’da Muhafazakâr Parti Kazandı

Yunanistan’da son birkaç aydır yoğunlaşan AB ve IMF anlaşmaları feshi, iflas, Euro’dan çıkış gibi tartışmalar ülkedeki ekonomik ve siyasi krizi derinleştirmekteydi. 42 gün arayla yapılan ikinci erken seçim sonuçları ise neticeye ulaşmış bulunuyor.

Bu sonuçlara göre; Oyların %29,6’sını alarak 129 milletvekili çıkarmayı başaran parti muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP)’nin ardından Radikal Sol Parti (SIRİZA) %26.9 oyla 71 milletvekili çıkartmayı başarırken, %12.2 oyla 33 milletvekilinde kalan PASOK ise üçüncü sırada yer aldı.

Venizelos Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas başkanlığında siyasi parti liderlerinin bugün toplanmasını ve hükümetin kurulmasını istemişti. Venizelos konuşmasında Başbakan ve bakanların kim olacağının ikinci derecede önemli olduğunu, yeni hükümetinse olabildiğince geniş katılımlı olması gerektiği konusunda dikkatleri çekmişti. Aynı şekilde Venizelos, Pasok’un muhalefete kalabileceğini ancak bunun ülkeye zarar verebileceğinden dolayı kurulacak olan yeni hükümetin yükünü paylaşmayı tercih ettiğini de kaydetmişti. Samaras ise yaptığı açıklamasında, “Venizelos ile çok kısa sürede bir milli hükümetin kurulması gerektiği üzerine mutabık kaldık” ifadelerine yer verdi.

Bir önceki seçim sonuçları açıklandığında hükümette Syriza’nın da yer alması gerektiğini söyleyen Venizelos’un, bugün tavrını değiştirdiği de gözlenmektedir. Her ne kadar Yunanistan’da hükümet kolay kurulacak gibi dursa da, bu süreç tam anlamıyla ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

Sonuç olarak %3 lük bir oran farklıyla NATO üyesi bir ordu ve çökmekte olan bir devlet ekonomisi Syriza’nın ellerinden kurtuldu. Yeni Demokrasi’nin zaferi ise, kendi partilerinden ziyade Syriza’yı durdurmak için dişlerini sıkan yüz binlerce liberal ve sosyalist seçmenden kazanıldı.

(Tuiçakademi, Zaman, dünya bülteni, bbc)

 

Yelda Öztaş

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...