AB Komisyonu: Gazprom, Orta Doğu’da Serbest Dolaşımda Bulunmayı Taahhüt Ediyor.

0
101

 Avrupa Komisyonunun Gazprom’un Orta ve Doğu Avrupa’daki operasyonlarına yönelik anti-tröst soruşturmasının tamamlanmasına yaklaşırken, Rus doğalgaz devi, Litvanya ve bölgedeki diğer ülkelerdeki Rus doğal gaz akışının önündeki engellerin kaldırılması ve rekabetçi fiyatlarla tedarik edilmesi için söz verdi.

 Avrupa Komisyonu’nun Politikalarından sorumlu komisyon üyesi Margrethe Vestager pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında, Gazprom’un doğalgaz tedarik taahhütlerinin Orta ve Doğu Avrupa’ya rekabetçi fiyatlarla sağlayacağına inandığını ve Gazprom’un AB kurallarına uygun şekilde ileriye dönük bir çözüm ürettiklerini belirti.

 Açıklamaya göre, Gazprom bölgede serbest gaz akışını serbest bırakacak ve Litvanya dahil olmak üzere CEE müşterileri ile olan gaz tedarik sözleşmelerinde yer alan pazar bölümlendirme hükümlerini kaldırmayı taahhüt etti. Litvanyalı müşteriler, Gazprom’un tedarik sözleşmelerinden kaynaklanan herhangi bir kısıtlama olmadan hem diğer AB gaz pazarlarına hem de bu gazları ihraç ve ithal edebilecek.

Mehmet Ali Açıkgöz – AVRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.