Afrika’da Korku Kapıda

0
62

1994 yılında Ruanda’da 800 bin insanın katledildiği Afrika kıtasında yeniden savaşın eşiğine gelindiği bildiriliyor. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda birçok kent Ruanda destekli asiler tarafından ele geçirilmiş olmakla beraber, savaş suçlusu olarak aranan Bosco Ntaganda’nın başında bulunduğu asilere karşı, BM güçleri ve Kongo birlikleri mücadele etmeye devam ediyor.

Kongo’da yaşananlar yeni bir savaşı başlatabileceği gibi, Ruanda soykırımından sonra Kongo’nun Hutular’a kapılarını açtığında olduğu gibi, Ruanda’nın Kongo’ya saldırması ve Kongo’daki asileri desteklemesiyle milyonlarca kişi daha canından olabilir.

Uzmanların söylediğine bakılırsa, Kongo ve Ruanda arasında çıkacak yeni bir savaşın Afrika geneline nasıl bir etki yapacağını kestirmek zor gözükmekte. Ancak Mali’de Tuareg asilerinin kentleri ele geçirmesi, Nijerya’daki Boko Haram örgütünün yapmakta olduğu eylemler ve Somali’deki korsanlar da düşünüldüğü zaman, tablo oldukça karmaşık bir hal almış oluyor. Önceki gün ilk bağımsızlık yılı kutlamalarını yapan Güney Sudan ile Sudan arasında barışın hala sağlanamamış olduğunu da unutmamak gerekir.

(TUİÇ Akademi, Dünya bülteni, Sabah, Radikal)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.