Almanya’da Koalisyon Görüşmeleri Başladı

0
117

Almanya’da üçlü koalisyon görüşmeleri resmen başladı. Liderler en kısa zamanda tamamlama arzusunda olduklarını belirttiler.

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) kongresinde koalisyon ön görüşmelerinin sonuçlarını onayladıktan sonra sıra Hristiyan Birlik Partileriyle (CDU/CSU) koalisyon görüşmelerinin başlatılmasına geldi. Genel seçimlerin üzerinden dört ay geçmiş olasına rağmen hükümetin kurulamadığı Almanya’da, hükümet krizine sürüklenmemesi için sosyal demokrat ve muhafazakâr kanatlar arasındaki görüşmelerin hızla tamamlanmasına çalışılacak.

Başbakan ve CDU Genel Başkanı Angela Merkel halkın istikrarlı hükümet bekleyişlerini boşa çıkarmamak için hızla yol almaları gerektiğini belirtti. CSU ve SPD Genel Başkanları da koalisyon pazarlığının en kısa sürede tamamlanmasını arzu ettiklerini söylediler.

Merkel ön görüşmelerde koalisyon müzakereleri için ‘’ yapıcı bir çerçeve çizilebildiğini’’ belirtti.

Schulz, kurulacak olan yeni hükümetin Almanya’ya, AB’de oynaması gereken rolü kazandırması gerektiğini belirtti. Schulz, ayrıca bunun ancak SPD’nin katılacağı bir hükümetle başarılabileceğini belirtti.

Sosyal Demokrat Parti’nin 21 Ocak’taki kongresinde ön görüşme sonuçları az farkla delegeler tarafından oynaylanmıştı.

Burak YÖRÜK
o-Staj 2018 AÇAM  Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.