Türkiye’ye Tank Satışı Durduruldu

Türkiye’nin Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı’nda Alman üretimi Leopard 2 tanklarını kullanmasından dolayı, Alman kamuoyunda tepkiler meydana geldi. Bunun üzerine Başbakan Angela Merkel, Leopard tanklarının Türkiye’ye satışını ve modernizasyonunu durdurdu.

Sputnik’in haberine göre, Afrin operasyonunda Leopard 2 tanklarının kullanıldığını gösteren fotoğraflar, Almanya’da büyük tepkilere yol açtı. Tepkiler ve muhalefetin eleştirilerinden dolayı Başbakan Angela Merkel ile Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, tank satışını durdurma kararı aldı.

Dışişleri Bakanının, Spiegel’e yaptığı açıklamada, hükümetin Suriye’nin kuzeyindeki durumdan dolayı çok kaygılı olduğunu söyledi.

CDU lideri Merkel ile SPD’li Gabriel, Leopard satışının akıbetiyle ilgili kararın, CDU ile SPD’nin kuracağı yeni ’büyük koalisyon’ hükümetine kalması konusunda uzlaştı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, iki hafta önce Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlı ile yaptığı görüşmede Türkiye’deki Leopard tanklarının modernizasyonu ve iki ülkenin, savaş uçakları için mühimmat üretme planlarına yönelik taahhütte bulunmuştu.

Burak YÖRÜK
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...