Kosova CEFTA Başkanlığını İkinci Kez Üstlendi

Kosova, ilkini 2006 yılında gerçekleştirdiği Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması(CEFTA) başkanlığını ikinci kez üstlendi.

Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması, Avrupa Birliği’ne üye olmayan merkez ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinin arasında imzalanmış bir ticaret anlaşmasıdır. 1 Mayıs 2007 tarihinden beri CEFTA üyesi ülkeler arasında  Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Moldova, Karabağ, Sırbistan ve Kosova gibi birçok Balkan ülkesi bulunmaktadır. CEFTA’nın eski üyeleri olan Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya ülkeleri ise Avrupa Birliğine üye olduktan sonra CEFTA üyelikleri sona ermiştir.

CEFTA’ya başkanlık yapacak Sanayi ve Ticaret Bakanı Bajram Hasani, Kosova’nın CEFTA’yı yöneteceği zaman içinde yapıcı rolü olacağını söyledi. Bakan Hasani,  “Şimdiye kadar varılan anlaşmaların uygulanmasına özel önem vererek,  gelecekte varılacak anlaşmaların hayata geçirilmesine odaklanacağız.” dedi.

Avrupa Komisyonundan Myriam Ferran ise, bunun Kosova için önemli bir imtihan  olduğunu  ve AB’de benzer bir geleceğe odaklanılması gerektiğini belirtti. Kosova’nın Brüksel Büyükelçisi Bernard Nikaj’da, CEFTA’yı yönetmenin Kosova için iyi bir imkan olduğunu sözlerine ekledi.

Zehra SİVRİ
o-Staj BALKAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...