Kosova CEFTA Başkanlığını İkinci Kez Üstlendi

Kosova, ilkini 2006 yılında gerçekleştirdiği Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması(CEFTA) başkanlığını ikinci kez üstlendi.

Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması, Avrupa Birliği’ne üye olmayan merkez ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinin arasında imzalanmış bir ticaret anlaşmasıdır. 1 Mayıs 2007 tarihinden beri CEFTA üyesi ülkeler arasında  Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Moldova, Karabağ, Sırbistan ve Kosova gibi birçok Balkan ülkesi bulunmaktadır. CEFTA’nın eski üyeleri olan Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya ülkeleri ise Avrupa Birliğine üye olduktan sonra CEFTA üyelikleri sona ermiştir.

CEFTA’ya başkanlık yapacak Sanayi ve Ticaret Bakanı Bajram Hasani, Kosova’nın CEFTA’yı yöneteceği zaman içinde yapıcı rolü olacağını söyledi. Bakan Hasani,  “Şimdiye kadar varılan anlaşmaların uygulanmasına özel önem vererek,  gelecekte varılacak anlaşmaların hayata geçirilmesine odaklanacağız.” dedi.

Avrupa Komisyonundan Myriam Ferran ise, bunun Kosova için önemli bir imtihan  olduğunu  ve AB’de benzer bir geleceğe odaklanılması gerektiğini belirtti. Kosova’nın Brüksel Büyükelçisi Bernard Nikaj’da, CEFTA’yı yönetmenin Kosova için iyi bir imkan olduğunu sözlerine ekledi.

Zehra SİVRİ
o-Staj BALKAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...