BAE, INSEAD Cinsiyet İlerleme Endeksinde KİK Ülkelerinin En Üstünde Yer Alıyor.

0
75

 BAE, Körfez İşbirliği Konseyi’ni (GCC), en iyi iş okullarından biri olan INSEAD tarafından yayımlanan Toplumsal Cinsiyet İlerleme Endeksinde (GPI) liderlik ederek kadınların güçlendirilmesi alanında bir başka kilometre taşı ulaştı.

 INSEAD’ın GPI’sı cinsiyet konularına yönelik bütüncül bir bakış açısı taşıyor ve beş boyut içeriyor: Eğitim, sağlık, emek, siyaset ve iktidar ve toplum. Endeks, kadınlar ile erkekler arasındaki göreceli performansı ikisi arasında ayırım gözetmeden değerlendiriyor.

 INSEAD inovasyon ve Politika Girişimi Seçkin Üyesi Dr. Kai L. Chan,” Şimdiye kadar, diğer cinsiyet raporları yalnızca cinsiyet ilerleme seviyesine veya erkek ve kadın arasındaki orana (yani, mutlak ilerleme ile göreli ilerleme) odaklanmaktadır. Körfez ülkelerinin endekste daha yüksek performans göstermeleri için daha dengeli bir gelişme göstermeleri gerekiyor. Kadınlar için daha fazla engel var, toplumlar her iki cinsiyet de sonuçlarını en üst düzeye getirdiğinde ilerliyor “dedi.

 Norveç listenin başında yer alyorken, ardından Endonezya, İsveç, Hollanda, Danimarka, Finlandiya, Yeni Zelanda, İzlanda, Almanya, Kanada ve Fransa geldi.

 Ekselansları BAE Cinsiyet Dengesi Konseyi’ne, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitsizlik Endeksi’ni ve federal kuruluşların BAE’nin 2021’e kadar cinsiyet eşitiğine ulaşan dünyanın en iyi 25 ülkesinden biri olma vizyonunu destekleyecek cinsiyet dengesi hedeflerine ulaşmasını sağlayacak en iyi uygulama ve süreçlerin yürütülmesini denetlemek için görevlendirdi.

Feyza Nur Atabay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.