Hugo Chavez’den Tamamen Farklı Olan Bir Devlet Başkanı: Maduro’dan Trump’a Destek

0
162

 ABD; İngiltere, Venezuela, Meksika, Panama ve Virgin Adaları’na yayılan uyuşturucu ağıyla mücadele kapsamında alınan yaptırım kararlarının yıllarca süren soruşturmanın ardından uygulanmaya başlandığı belirtilmiştir.

 Eski Devlet Başkanlarından Hugo Chavez’in altında Ekim 2012 tarihinden itibaren Devlet Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış bir Venezuelalı politikacı olan Maduro, Chavez’in ölümünün ardından geçici başkan olarak görev yapmış, 14 Nisan 2013 günü yapılan genel seçimlerin ardından devlet başkanlığına seçilmiştir. Nicolas Maduro, Ağustos 2006 ile Ocak 2013 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı olmuştur ve kendisi, Dışişleri Bakanı olarak “Chavez’in iç çemberinin en yetenekli yönetici ve siyasetçi” olarak tarif edilmektedir.

 Tam bir Amerika karşıt olan Hugo Chavez’in aksine Beşinci Cumhuriyet Hareketi mensubu olan Nicolas Maduro, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre’de uyuşturucuyla mücadele kapsamında yaptığı konuşmasını takdir etmiştir. Bunun yanı sıra Nicolas Maduro’nun, iki ülke arasındaki egemenlik ve saygıya dayalı diyaloğun geliştirilmesini arzuladığını ifade etmesi bu durumu kanıtlar niteliktedir.

 ABD’nin uyuşturucu çetelerinin güvenliğini sağlaması ve işlerini koordine etmesi nedenleri ile Venezuela başkan yardımcısını kara listeye alması ve hakkında yaptırım uygulanması kararını almasının ardından, Venezuela Devlet Başkanının, Hugo Chavez’in politikasından bağımsız olarak Trump’ı destekler nitelikte konuşması ve ABD ile ilişkilerini geliştirmek istediğini dile getirmesi pek anlamlandırılamayan bir durum halini almıştır.

Sponsorlu

Akile Hevin Mendekli – LATAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here