Bosna Hersek’te Savaş Suçu Sanığına 5 Yıl Hapis

0
50

Bosna-Hersek resmi ajansı Fena’nın haberine göre Bosna-Hersek’te ‘insanlığa karşı suç işlemekten’ yargılanan Bosnalı Sırp Zoran Kuşiç’e 5 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme yargıcı Minka Kreho, Kurşiç’e verilen cezanın az görülebileceğini, fakat zanlının Bosna-Hersek Savcılığına, Bosna-Hersek Sırbistan savaşı esnasında işlenen suçların çözümüne yönelik yardımda bulunabileceğini ve bu hususta bir anlaşma imzalandığını belirtti. Kreho, Srebrenica cephesine iradesi dışında götürüldüğü göze alındığında Zoran Kuşiç’e verilen cezanın normal karşılanabileceğini de dile getirdi.

Zoran Kuşiç 14 Temmuz 1995’te, Srebrenica yakınlarındaki Bratunac’da bulunan ‘Kravina’ fabrikasında, Sırbistan İçişleri Bakanlığına bağlı birliklerin mensubu olarak ve emre itaat ederek bir Boşnağı öldürdüğünü, bu durumdan ötürü oldukça üzgün olduğunu ve yaptığını düşünmediği tek bir gününün bile geçmediğini belirtti.

Öte yandan Sırbistan Savaş Suçları savcısı, 1992’de Saraybosna’dan çekilmekte olan bir Sırp konvoyuna saldırmakla ve savaş esnasında Boşnakların yanında yer almakla suçlanan, geçen hafta Avusturya’da yakalanan eski Bosnalı General Jovan Divyak’ın iadesini istiyor. Etnik Sırp olan Divjak’ın Viyana’da tutuklanması Boşnakları kızdırmış, Viyana ve Saraybosna’da protesto gösterileri düzenlenmişti.

 

(tuicakademi-zaman,voanews)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.