Nicolas Sarkozy’nin Libya’ya Nokta Atışı

Türkiye ile bir türlü uyumlu politika izleyemeyen Nicolas Sarkozy, Türk hükümetinin “Libya’ya askeri müdahaleye karşıyız.” çıkışına rağmen savaşmak için kolları sıvadı. Fransız Haber Ajansı AFP’nin haberine göre, Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği zirvesinde AB ülkeleri liderlerine, Kaddafi’yi havadan nokta atışlarda vurma önerisinde bulunması bekleniyor. Bu saldırının açıklaması olarak da Nokta atışların hedefinin Kaddafi’nin sivillere karşı hava saldırılarını önlemek olduğu söyleniyor.

Fransa da sabah saatlerinde de isyancı grupların oluşturduğu Libya Geçici Milli Konseyi’ni tanıdığını açıklamış ve Bingazi’ye yeni bir büyükelçi göndereceğini duyurmuştu. Fransa Dışişleri bakanı Alain Juppe, Almanya’nın da Paris’in kararını desteklediğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu da bugün Strasbourg’da oyladığı bir karar metninde Avrupa Birliği’ne Libya Milli Konseyi’ni resmen tanıma çağrısında bulundu. İtalyan parlamenterlerin öncülüğünde kabul edilen kararda, Libya hava sahasının kapatılması kararına hazır olunması gerektiği uyarısı da bulunuyor.

Öte ayndan ABD Ulusal İstihbarat Şefi James Clapper, Libya’nın savunma sisteminin ‘oldukça etkili’ olduğunu söyledi. Clapper, Senato’da yaptığı konuşmada, Libya’nın karadaki radarlarının ve uçaksavar yapısının oldukça etkili olduğunu belirterek, bu ülkenin Mısır’dan sonra Ortadoğu’daki en önemli sisteme sahip olduğunu ifade ederek Libya’nın, halkın yüzde 80-85’inin bulunduğu kıyısının izlenmesi ve korunmasına yönelik yaklaşık 31 uçaksavar ve radar bölgesine sahip olduğunu hatırlattı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, savunma bakanlarının Libya’yı tartıştığı oturumun ardından düzenlediği basın toplantısında, “Orta Akdeniz’de NATO’nun deniz gücü mevcudiyetinin takviyesini kararlaştırdık. Stratejik operasyon komutanımız Amiral (James) Stavridis, emrindeki deniz gücüyle Orta Akdeniz’e hareket edecek. Bu gemiler NATO’nun farkındalığını artıracak. Mevcut şartlar altında bu hayati önem taşıyor ve bu sayede, BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı silah ambargosu kararı dahil gözetleme ve izleme kapasitemiz artacak” dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin mevcut kararı ise, açık denizde silah ambargosu denetimleri yapılmasına izin vermemektedir. Genel Sekreter Rasmussen, savunma bakanlarının NATO’nun, BM Güvenlik Konseyi’nden açık bir yetki alması durumunda, Libya hava sahasının uçuşlara kapatması konusunda gerekli opsiyonları da değerlendirdiğini anlattı. “NATO birlik halinde, teyakkuzda ve harekete geçmeye hazırdır” diyen Rasmussen, harekete geçmek için somut talep, açık bir yetki ve güçlü bölgesel destek şartlarının karşılanması gerektiğini ifade etti.

(tuicakademi — ihlassondakika)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...