Bosna Hersek’te Savaş Suçu Sanığına 5 Yıl Hapis

Bosna-Hersek resmi ajansı Fena’nın haberine göre Bosna-Hersek’te ‘insanlığa karşı suç işlemekten’ yargılanan Bosnalı Sırp Zoran Kuşiç’e 5 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme yargıcı Minka Kreho, Kurşiç’e verilen cezanın az görülebileceğini, fakat zanlının Bosna-Hersek Savcılığına, Bosna-Hersek Sırbistan savaşı esnasında işlenen suçların çözümüne yönelik yardımda bulunabileceğini ve bu hususta bir anlaşma imzalandığını belirtti. Kreho, Srebrenica cephesine iradesi dışında götürüldüğü göze alındığında Zoran Kuşiç’e verilen cezanın normal karşılanabileceğini de dile getirdi.

Zoran Kuşiç 14 Temmuz 1995’te, Srebrenica yakınlarındaki Bratunac’da bulunan ‘Kravina’ fabrikasında, Sırbistan İçişleri Bakanlığına bağlı birliklerin mensubu olarak ve emre itaat ederek bir Boşnağı öldürdüğünü, bu durumdan ötürü oldukça üzgün olduğunu ve yaptığını düşünmediği tek bir gününün bile geçmediğini belirtti.

Öte yandan Sırbistan Savaş Suçları savcısı, 1992’de Saraybosna’dan çekilmekte olan bir Sırp konvoyuna saldırmakla ve savaş esnasında Boşnakların yanında yer almakla suçlanan, geçen hafta Avusturya’da yakalanan eski Bosnalı General Jovan Divyak’ın iadesini istiyor. Etnik Sırp olan Divjak’ın Viyana’da tutuklanması Boşnakları kızdırmış, Viyana ve Saraybosna’da protesto gösterileri düzenlenmişti.

 

(tuicakademi-zaman,voanews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...