Chibok Kızlarına Yardım Yok

0
82

 Nijerya’nın eski Başkanı Goodluck Ebele Jonathan, İngilizlerin kaçırılan Chibok kızlarını kurtarmaya yönelik yardım teklifini reddettiğine yönelik haberleri inkâr etti.

 2014 yılında Cihatçı grup Boko Haram tarafından, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Chibok şehrinden 276 kız kaçırılmıştı. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) 200’den fazla kızın yerini belirledi ve yardım teklif etti ancak eski Başkan Jonathan reddetti.

 Jonathan tarafından ise yalanlama geldi. Jonathan adına konuşma yapan Ikechukwu Eze; herhangi bir yardım teklifinin geri çevrilmediğini, aksine yardım istendiğini açıkladı.  Eze, ‘’ Jonathan yönetimi yabancı kuvvetlere içten bir şekilde destekte bulunmuştur. Hava kuvvetlerine hava sahamızda rahatça uçabilmeleri için tam izin verilmiştir.’’ şeklinde konuştu.

 Bu kaçırma dünyadaki en büyük sosyal medya kampanyalarından birini başlattı. ‘’BringBackOurGirls’’ adıyla başlayan kampanya, esaret altındaki 195 kızın serbest bırakılması için halen devam etmekte.

Cansu Avcı – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.africanews.com/2017/03/06/nigeria-s-ex-president-rejects-claims-he-refused-uk-help-to-rescue-chibok-girls/
  • http://www.bbc.com/news/world-africa-39179836

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.