Çin Kuzey Kore’de Füze Denemelerini Durdurmasını İsterken ABD ve Güney Kore’ye Görüşme Yoları Bulmalarını Söyledi

0
114

Kore yarımadasındaki gerginliğin hızla yükselişinden endişelenen Çin, Kuzey Kore’ye nükleer ve füze denemelerinin durdurması, Güney Kore ve ABD’nin ortak askeri tatbikatları durdurup görüşme girişiminde bulunmalarını teklif etti.

 ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatını savaş hazırlığı olarak nitelendiren Kuzey Kore Pazartesi günü cevaben dört balistik füze atışında bulundu.

 Çin Dış İşleri Bakanı Wang Yi Kuzey’in yaptığı testler ve Güney Kore sınırındaki askeri tatbikatların “birbirine doğru hızlanan iki tren” gibi gerginliğin yükselmesine neden olduğunu söyledi.

 Wang gerçekleştirilen basın toplantısında “Çin’in teklifi, ilk adım olarak Kuzey Kore’nin nükleer ve füze faaliyetlerini, ABD ve Güney Kore’nin de büyük ölçekli askeri tatbikatları durdurmasıdır.” ifadelerinde bulundu.

 Bu tarz bir “karşılıklı durdurmanın” tarafların müzakere masasına dönmesine fırsat vereceğini ifade etti. “Nükleer silahlara sahip olmak güvenlik sağlamazken askeri güç kullanmak da çözüm getirmeyecektir.” diyerek şunları ekledi “Hala görüşmelere yeniden başlama fırsatı ve barış için umut var.”

Ezgi Nur Özturan – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.