Donald Tusk Ülkesinin İtirazına Rağmen Yeniden Avrupa Konseyi Başkanı

0
99

 Brüksel’de düzenlenen zirvede yapılan oylama ile 28 Avrupa Birliği ülkesinden Polonya hariç 27 üyenin oyunu ve desteğini alan Donald Tusk tekrardan Avrupa Konseyi Başkanlığına seçildi. Zirve öncesinde Polonya Başbakanı Beata Szydlo, Polonya’nın hükümet politikalarını eleştirdiği için Donald Tusk’ın yeniden seçilmesinin karşısında olduğunu açıklamıştı.

 Polonya Dış İşleri Bakanı Witold Waszczykowski ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “ Artık Avrupa Birliği’nin Berlin diktatörlüğü altında olan bir birlik olduğuna inanıyoruz. ’’ Ancak öfkesine rağmen Polonya hükümeti diğer Avrupa ülkeleri ile birlik halinde hareket etmeli ve AB’nin önündeki “Brexit’’, “Göçmenlik’’ gibi önemli konuları popüler tercih olan Donald Tusk liderliğinde yönetmeli.

 İkinci kez seçilmesinin ardından  Avrupa Konseyinin güveni için teşekkür eden Donald Tusk ise Polonya hükümetine olan tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Yaktığınız köprülere dikkat etmelisiniz zira yıkıldıktan sonra köprüden geçmek mümkün değil. Avrupa Birliği’nin geleceğini masayı yatırmaya hazırlanırken bu mesajı bütün Avrupa ülkelerine vermek istiyorum. Ancak özellikle Polonya’ya sesleniyorum. “

Gökay Çınar – AÇAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here