Bulgaristan, Ankara Büyükelçisi’ni Geri Çağırdı

 Türkiye’yi Bulgaristan seçimlerine karışmakla suçlayan Sofya yönetimi, Ankara’daki Büyükelçisi’ni geri çağırdı. AFP’nin haberine göre Bulgaristan, Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski’yi başkent Sofya’ya çağırdı. Habere göre, Bulgar hükümetinin kararının gerekçesi Türkiye’nin mart sonunda Bulgaristan’da düzenlenecek seçimlere müdahale ettiği iddiası. Ancak Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili başka detay vermedi.

 Türk Dışişleri Bakanlığı haberle ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

 AFP’nin haberinde, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe’nin Türk partisi DOST’a destek verdiği gerekçesiyle geçen hafta Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı da hatırlatıldı.

 Bulgar hükümetinin ayrıca Ankara’ya, “Türkiye’deki yaklaşık 60 bin Bulgar vatandaşını 26 Mart’taki genel seçimde DOST Partisi’ne oy vermeleri konusunda teşvik ettikleri için” tepki gösterdiği belirtildi. Bunu da “Bulgaristan’ın iç işlerine doğrudan müdahale olarak gördükleri” ifade edildi.

 Mart sonunda Bulgaristan’da seçim var. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu iki parti yarışıyor. Bulgaristan siyasetinin üçüncü partisi olan ve gücünü korumayı hedefleyen HÖH, ırkçı parti ATAKA’nın eski milletvekillerine de listesinde yer verdi. Rus uçağı krizinin ardından HÖH’ten ayrılmak zorunda kalıp DOST Partisi’ni kuranlar ise, yüzde 4 barajını aşma peşinde.

Hande Kutlu – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...