Etiyopya ve Rusya Mutabakat Anlaşması İmzaladı

 17 Mart Cuma günü Etiyopya ve Rusya Turizm, Kültür, Hükümetler Arası Ekonomi, Bilim, Teknik, Ticaret Komisyonu Protokolü Üzerine Mutabakat Anlaşması (Memorandum of Understanding – MoU) imzaladı.

 Sözleşme, hükümetler arası Etiyopya – Rusya Komisyonu’nun altıncı toplantısının sonunda iki ülke arasında ticaret ilişkisini arttırmak ve pazarlarında malları çeşitlendirmek amacıyla imzalandı. İmza töreninde, Komisyon ve Kabine İşleri Bakanlığı eş başkanı Alemayehu Tegenu, toplantının Etiyopya ve Rusya’nın ikili ilişkilerini güçlendirmek açısından çok önemli olduğunu, ticaret ve yatırım alanlarındaki işbirliği alanlarını çeşitlendirmeyi ve sanayi, eğitim, tarım ortaklığını da kurmayı kabul ettiklerini belirtti. Tegenu, anlaşmaların gerçekleşmesi için Etiyopya’nın taahhüdünü dile getirerek Rus tarafını da aynı şeyi yapması için çağrıda bulundu.

 Komisyonun Rusya eş başkanı, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Evgeny Kiselev, ülkesinin Etiyopya ile ekonomik ilişkilerini güçlendirmekle ilgilendiğini ve Maden, Petrol ve Doğal Gaz Bakanlığı’nın Rus yatırımcılarla görüşerek ülkeyi maden ve enerji sektörlerine dâhil etmenin yollarını görüştüğünü söyledi.

 Rusya yatırımcıları arasına Etiyopya pazarına katılmak için artan isteğin dile getirilmesi üzerine Kiselev, Etiyopya’ya Rus yatırımların cezbedilmesinde komisyonun rolünden bahsetti.

 Ortak teknik grup protokolün takibi mekanizması kurma kararı aldı ve komisyonun yedinci toplantısını 2018 yılında Moskovo’da yapmaya karar verdi.

Cansu Avcı – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...