Rusya Ve Japonya, Kuril Adaları İçin Ortak Proje Hazırladı

 Tokyo’da 4 yıl aradan sonra ilk kez düzenlenen 2+2 formatında bir araya gelen Rus ve Japon bakanlar, Güney Kuril Adaları’nda yapılması öngörülen ortak eylem projesi tekliflerini paylaştı.

 Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Güney Kuril Adaları’na yönelik ortak eylem projemizi Japonya’ya sunduk. Onlar da bize düşüncelerini iletti. Bu konuların profesyonel olarak ele alınması konusunda mutabakata vardık” dedi.

 Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida, cumartesi günü dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde yapılan istişareler sırasında, Moskova’ya konuyla ilgili tekliflerini sunduklarını söyledi. Kişida, Rus tarafıyla öncelikli projeler listesi hazırlanması ve hukuki zeminin incelenmesi konusunda anlaştıklarını kaydetti. Öte yandan Japon bakan, Moskova ve Tokyo’nun barış anlaşması imzalanması için çalışmalara devam etmeye isteğini belirtti. Kişida, “İki ülke liderlerinin geçen yıl ortaya koyduğu kararlılığı göz önünde bulundurarak, barış anlaşması imzalanmasına yönelik müzakere sürecinin devam etmesi konusunda anlaştık” şeklinde konuştu.

Oğuz Şahin – AVRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...