Endonezya, Jakarta’nın Hıristiyan Valisinin Duruşmasını Erteledi.

0
55

 Salı günü Müslüman bir rakibine karşı kenti bölen ve dinsel gerginliği kızıştıran Jakarta’nın Hıristiyan valisinin küfür davasını Endonezya mahkemesi 19 Nisan seçimlerinden sonrasına kadar erteledi. Jakarta’nın ilk etnik Çinli ve Hıristiyan lideri ve Başkan Joko Widodo’nun bir müttefiği olan Basuki “Ahok” Tjahaja Purnama’nın davası, dünyanın en büyük Müslüman çoğunluk ülkesinde dinin siyasetteki rolü hakkında soru işaretleri yarattı.

 Salı günü İslam’a hakaret suçlamasıyla hapse atılması talep edilmesine rağmen Purnama, seçimlerde kampanya yürütmesine izin verildi. Bunun yerine yargıçlar, duruşmanın seçimlerden bir gün sonra 20 Nisan’a ertelenmesi yönündeki davacının talebi üzerine görüş birliğine vardı.

 Ilımlı İslam grubu Muhammediye üyesi Pedri Kasman, “Bu duruşma, seçim sonrasına kadar bilinçli olarak ertelenmişti. Seçim, siyasi bir faktör ve bu yasal süreci etkilemektedir” dedi. Purnama, yorumları için özür dilemişti ve herhangi bir haksızlığı reddetti. Kendisi suçlu bulunursa dört yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Betül Cengiz – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.