Filipinler Başkanı: Ölen Her Komünist için Para Vereceğim

0
74

Geçtiğimiz günlerde adına soruşturma açılan Duterte, son hareketleri ile uluslararası camianın tekrar dikkatini çekti. Ülkesindeki komünist ayaklanmasını bastırmaya çalışan Duterte, yerli halkı eğiterek yarı askeri orduya alacağını ve öldürdükleri her komünist için 384 dolar prim vereceğini söyledi. Duterte’nin ölen her komünist için para vereceğini söylemesiyle insan hakları aktivistleri, devlet karşıtları ve ülkenin yerlileri ayaklandı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nde görev alan Conde; “Duterte’nin emirleri, devletin güvenlik güçlerinin; düşmanları istediği gibi ortadan kaldırmasını meşrulaştırıyor,” dedi.

Duterte’yi bu prim modeline iten sebebin kendi yarı askeri ordusundaki iki kişinin komünistler tarafından öldürmesi olduğunu söylemesi ile, Filipinler’in komünist kanadında yer alan Yeni Halk Ordusu suçlamaları kabul etti. Yeni Halk Ordusu’nun şu an sürgünde bulunan lideri Sison, Duterte’nin aldığı kararın insan haklarını yok etmek ve uluslararası hukuku çiğnemek ile sonuçlanacağını söyledi. Ordular arası bu çatışmanın 50 yılı aşkın süredir olduğunu da ekleyip, Filipinler’in ordu sorununu çözmenin en kolay yolunun iki ordu arasında bir köprü kurup; sosyal, ekonomik ve politik refahı arttıracak kararlar almakla olduğunu da belirtti.

Sison, eğer Duterte diktatör olmaya ve bu tarz emirler yağdırmaya devam ederse daha büyük bir iç çatışma yaşanacağını da ekledi.

Ece KARAKAŞ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.