Romanya, 2017 Yılı 4.Çeyreğinde AB’nin En Hızlı Büyüyen Ekonomisi Oldu

Eurostat’ın ve Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün  açıkladığı verilere göre, GSYH 2017 yılının 4. çeyreğinde hem Euro Bölgesi’nde hem de AB ’de,  2016 4. çeyreği ile kıyaslandığında yüzde 0,6 arttı. GSYİH ise,  Euro Bölgesi’nde yüzde 2,7 ; AB’de ise 2,6 arttı.

2017 yılının 4.çeyreğinde Romanya, 2016 yılının aynı dönemi ile kıyasla yüzde 7 oranında AB içinde GSYİH büyümesinde en yüksek orana sahip oldu. 3. çeyrekten 2014 yılının 4. çeyreğine kadar olan veriler,Romanya’nın GSYİH büyümesinin 0,6 olduğunu ve bu oran AB’deki diğer devletlerin büyümesine kıyasla orta seviyede olduğunu gösteriyor. İki çeyrek arasındaki en büyük büyüme,Litvanya’da yüzde 1,5 ile en düşük artış ise yüzde 0,3 ile İtalya ve Letonya oldu.

Transatlantik Ekonomi Uzmanı Wall Street Ekonomisti Joseph Quinlan’ a göre, Avrupa’ya yatırımın tam vakti olduğunu ve Amerikalılar tarafından Avrupa’ya 160 milyar dolar üzerinde yapıldığını ve AB-ABD ekonomik ilişkilerinin ileriye dönük güçleneceğini açıkladı. Quinlan, Aralık ayında Romanya’ya ziyarette bulunmuştu. Romanya ekonomisi ile ilgili küreselleşsen Dünya’da, teknolojisinin iş yaratıcı güç olduğunu ve Romanya’nın yatırım yapabilmesi için İrlanda iş zihniyetini(teknoloji odaklı iş yapma) benimsemesi gerektiğini düşünüyor.

Asude UYSAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...