Romanya, 2017 Yılı 4.Çeyreğinde AB’nin En Hızlı Büyüyen Ekonomisi Oldu

Eurostat’ın ve Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün  açıkladığı verilere göre, GSYH 2017 yılının 4. çeyreğinde hem Euro Bölgesi’nde hem de AB ’de,  2016 4. çeyreği ile kıyaslandığında yüzde 0,6 arttı. GSYİH ise,  Euro Bölgesi’nde yüzde 2,7 ; AB’de ise 2,6 arttı.

2017 yılının 4.çeyreğinde Romanya, 2016 yılının aynı dönemi ile kıyasla yüzde 7 oranında AB içinde GSYİH büyümesinde en yüksek orana sahip oldu. 3. çeyrekten 2014 yılının 4. çeyreğine kadar olan veriler,Romanya’nın GSYİH büyümesinin 0,6 olduğunu ve bu oran AB’deki diğer devletlerin büyümesine kıyasla orta seviyede olduğunu gösteriyor. İki çeyrek arasındaki en büyük büyüme,Litvanya’da yüzde 1,5 ile en düşük artış ise yüzde 0,3 ile İtalya ve Letonya oldu.

Transatlantik Ekonomi Uzmanı Wall Street Ekonomisti Joseph Quinlan’ a göre, Avrupa’ya yatırımın tam vakti olduğunu ve Amerikalılar tarafından Avrupa’ya 160 milyar dolar üzerinde yapıldığını ve AB-ABD ekonomik ilişkilerinin ileriye dönük güçleneceğini açıkladı. Quinlan, Aralık ayında Romanya’ya ziyarette bulunmuştu. Romanya ekonomisi ile ilgili küreselleşsen Dünya’da, teknolojisinin iş yaratıcı güç olduğunu ve Romanya’nın yatırım yapabilmesi için İrlanda iş zihniyetini(teknoloji odaklı iş yapma) benimsemesi gerektiğini düşünüyor.

Asude UYSAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.