Güney Kore, Kuzey Kore’nin Masraflarını Ödeyecek

Güney Kore, Çarşamba günü Pyeongchang Kış Olimpiyatları sırasında yüzlerce Kuzey Koreli Pyongyang Olimpiyat ekibinin adına faturalarını ödemek için hükümet bütçesinden 2,86 milyar won (yaklaşık  2,64 milyon dolar) ödenmesini kabul etti.

Güney ve Kuzey Borsası ve İşbirliği  Teşvik Kurulu, Koreler arası ilişkileri geliştirmek için hazırlanan fonla olimpiyat için ülkeye gelen Kuzey Kore’nin tezahürat ekibi, orkestra, taekwondo sanatçılar ve gazetecilere ve diğer destekleyici personele konaklama ve yemek yemesi de dahil olmak üzere masrafların karşılanacağını bildirdi.

Güney Kore Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, “Fon ile Kuzey  Kore heyetinin Güney Kore ziyareti ve Kuzey ile Güney arasındaki kültürel iş  birliği projelerini gerçekleştirmek için maddi destek sağlanması  amaçlanmaktadır” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında ise, Kuzey Kore’nin mart ayında PyeongChang’taki Paralimpik  Oyunlar’a katılımının finanse edilip edilmeyeceğinin daha sonra düzenlenecek bir  toplantıda karara bağlanacağı kaydedildi.

İki Kore arasında, her iki hükümetinde anlaşmasını engelleyen, barış antlaşması yerine ateşkesle sonuçlanan 1950-1953 savaşından bu yana imkansız olan ikili görüşmeler, düzenlenen olimpiyat sayesinde iki Kore arasındaki ilişkilerin gelişmesi için bir adım oldu.

Buse SAY
o-Staj 2018 APAM Stajeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...