Güney Kore, Kuzey Kore’nin Masraflarını Ödeyecek

Güney Kore, Çarşamba günü Pyeongchang Kış Olimpiyatları sırasında yüzlerce Kuzey Koreli Pyongyang Olimpiyat ekibinin adına faturalarını ödemek için hükümet bütçesinden 2,86 milyar won (yaklaşık  2,64 milyon dolar) ödenmesini kabul etti.

Güney ve Kuzey Borsası ve İşbirliği  Teşvik Kurulu, Koreler arası ilişkileri geliştirmek için hazırlanan fonla olimpiyat için ülkeye gelen Kuzey Kore’nin tezahürat ekibi, orkestra, taekwondo sanatçılar ve gazetecilere ve diğer destekleyici personele konaklama ve yemek yemesi de dahil olmak üzere masrafların karşılanacağını bildirdi.

Güney Kore Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, “Fon ile Kuzey  Kore heyetinin Güney Kore ziyareti ve Kuzey ile Güney arasındaki kültürel iş  birliği projelerini gerçekleştirmek için maddi destek sağlanması  amaçlanmaktadır” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında ise, Kuzey Kore’nin mart ayında PyeongChang’taki Paralimpik  Oyunlar’a katılımının finanse edilip edilmeyeceğinin daha sonra düzenlenecek bir  toplantıda karara bağlanacağı kaydedildi.

İki Kore arasında, her iki hükümetinde anlaşmasını engelleyen, barış antlaşması yerine ateşkesle sonuçlanan 1950-1953 savaşından bu yana imkansız olan ikili görüşmeler, düzenlenen olimpiyat sayesinde iki Kore arasındaki ilişkilerin gelişmesi için bir adım oldu.

Buse SAY
o-Staj 2018 APAM Stajeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...