Filipinler Başkanı: Ölen Her Komünist için Para Vereceğim

Geçtiğimiz günlerde adına soruşturma açılan Duterte, son hareketleri ile uluslararası camianın tekrar dikkatini çekti. Ülkesindeki komünist ayaklanmasını bastırmaya çalışan Duterte, yerli halkı eğiterek yarı askeri orduya alacağını ve öldürdükleri her komünist için 384 dolar prim vereceğini söyledi. Duterte’nin ölen her komünist için para vereceğini söylemesiyle insan hakları aktivistleri, devlet karşıtları ve ülkenin yerlileri ayaklandı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nde görev alan Conde; “Duterte’nin emirleri, devletin güvenlik güçlerinin; düşmanları istediği gibi ortadan kaldırmasını meşrulaştırıyor,” dedi.

Duterte’yi bu prim modeline iten sebebin kendi yarı askeri ordusundaki iki kişinin komünistler tarafından öldürmesi olduğunu söylemesi ile, Filipinler’in komünist kanadında yer alan Yeni Halk Ordusu suçlamaları kabul etti. Yeni Halk Ordusu’nun şu an sürgünde bulunan lideri Sison, Duterte’nin aldığı kararın insan haklarını yok etmek ve uluslararası hukuku çiğnemek ile sonuçlanacağını söyledi. Ordular arası bu çatışmanın 50 yılı aşkın süredir olduğunu da ekleyip, Filipinler’in ordu sorununu çözmenin en kolay yolunun iki ordu arasında bir köprü kurup; sosyal, ekonomik ve politik refahı arttıracak kararlar almakla olduğunu da belirtti.

Sison, eğer Duterte diktatör olmaya ve bu tarz emirler yağdırmaya devam ederse daha büyük bir iç çatışma yaşanacağını da ekledi.

Ece KARAKAŞ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...