Fransa Cumhurbaşkanı Marcon İngiltere’de Theresa May ile Görüştü

0
86

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Theresa May ile bir görüşme gerçekleşti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu yıl 35’incisi düzenlenen İngiltere-Fransa Zirvesi kapsamında yer aldı.

Resmi törenle karşılanan Macron, May’in seçim bölgesi olan ülkenin güneyindeki Maidenhead’deki bir restoranda İngiltere Başbakanı Theresa May ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamalara göre, May ve Macron’un görüşmesinde, küresel ve bölgesel güvenlik konularının ele alındığı bildirildi. Ayrıca iki liderin gündeminde Brexit sonrası ikili ilişkiler ve İngiltere’ye geçmek için Fransa’nın Calais kenti çevresinde toplanan göçmenlerin durumunun da yer aldığı edinilen bilgiler arasında

Cumhurbaşkanı olarak ilk kez İngiltere’ye giden Emmanuel Macron, yemekten sonra zirveye katılmak üzere İngiltere Başbakanı Theresa May ile yakındaki Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisine geçtiler. Macron karşılama töreninin ardından Theresa May ile basına kapalı düzenlenen zirveye katıldılar.

Gerçekleşen zirvede, bundan sonra liderler ve her iki ülkenin bazı kabine üyelerinin katılımlarıyla yapılacak olan toplantılarda güvenlik konularının görüşülmesi ve iki ülke arasındaki iş birliklerini kuvvetlendirecek kararların alınmasının yanı sıra İngiltere’nin, Fransa’nın Calais’deki sınırının güvenliğinin sağlaması için yılda 44,5 milyon sterlin ödemeyi kabul ettiği açıklandı. İngiltere hükümetinin ayrıca Fransa’nın Afrika’daki terörle mücadele çalışmalarına askeri, insani yardım faaliyetlerine de yaklaşık 50 milyon sterlinlik mali destek sağlayacağı edinilen bilgiler arasında.

Halil ÇANKAYA
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça :

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.