Senegal’de Afrika Barış ve Güvenlik Zirvesi

Senegal’in Başkenti Dakar’da ilk kez yapılacak olan Afrika Barış ve Güvenlik Konseyi başladı. Uluslararası Abdou Diou- Konferans Merkezi’nde iki gün sürecek olarak zirveye yaklaşık bin 200 kişi katıldı. Zirveye 60 ülkenin devlet başkanları, parlamenterler, dini liderler, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Evrensel Barış Federasyonu tarafından yazılı açıklama yapıldı. Senegal Cumhurbaşkanı olan Macky Sall başkanlığında zirve gerçekleştirildi. Amaçları ise uluslararası toplumun refahını, barışını ve güvenliğini sağlamak, dinler arasındaki kardeşliği başlatmak için temsilcilerin cesaretlendirilmesidir. Birleşmiş Milletler’in (BM) sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması için tartışmalar ve izlenecek yollar zirvenin hedeflediği bir diğer konudur.

Ayrıca terörle etkin bir şekilde mücadele etmek için aşırıcılığın yok edilmesi mesajı verildi. Macky Sall, aşırıcılığın İslam ile ilgisi olmadığını belirtti ve Müslüman ülkelerdeki bu yanlış algının düzeltilmesi gerektiğini söyledi. İslamın huzur veren bir din olduğunu vurguladı. “İslam bir barış dinidir. Müslüman ülkelerin aşırıcılığa karşı mücadele vermesi önemli.” ifadesini kullandı. Afrika’da ki orduların, terörle mücadele etmeleri için askeri eğitimin geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Libya Devlet Başkanı Yardımcısı Mossa El Kony de şiddet içeren söylemlerden kaçınılması gerektiğini söyledi ve gençlere yön veren dini aktörlerle çalışılması gerektiğini savundu. Bu konu için özel olarak bir forum düzenlenmesinin daha faydalı olacağı önerisinde bulundu. Nijerya Devlet Başkanı olan Muhammed Buhari de binlerce genci kandıran Boko Haram Örgütünü ele alarak El Kony’nin savunduğu gibi gençler üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini savundu.

Fatma Nur KARANİS
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...