Gabriel:’Almanya’yı Yönetmek Zorlaşacak’

0
60

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Münih Güvenlik Konferansı öncesi FAZ gazetesi için bir makale yazdı. Bakan, Almanya’yı yönetmenin ve Avrupa’yı bir arada tutmanın giderek zorlaşacağını belirtti. Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Almanya’yı gelecek yıllarda iç politik olduğu kadar, dış güvenlik ve kalkınma politikalarında da önemli sınavların beklediğinin üzerinde durdu.

 Almanya Dışişleri Bakanı, bu bakımdan NATO ve Avrupa Birliğinin, Kırım’ın ilhakına ve Ukrayna’nın doğusundaki anlaşmazlığa Orta ve Doğu Avrupa’daki askeri varlığını arttırıp, Avrupa Savunma Birliği ile karşılık vermesinin yerinde olduğunu kaydetti. Avrupa’nın askeri mantığa, sivil ve diplomatik mantıkla karşılık vermesi gerektiğini ifade eden Gabriel, Avrupa’nın kriz yönetme yeteneğinin geliştirilip, askeri önlemler almaktan çekinmemekle birlikte sivil önlemlere öncelik tanımasından yana olduğunu açıkladı. Ancak makalede en çok, Almanya’nın zamanla karşılaşacağı büyük sınavlardan ve gittikçe kötü bir hal alan dünyada Almanya’yı yönetme ve Avrupa’yı bir arada tutma konusunda ki zorluklardan bahsedilmekte.

Gabriel’in de katılacağı üç günlük Münih Güvenlik Konferansı’nın açılışı, bugün Almanya ve Fransa’nın Savunma Bakanları Ursula von der Leyen ile Florence Parly tarafından yapılacak.

Gözde Nur MERAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.