İkinci Turun Galibi Milos Zeman!

Çekya’daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun galibi, Milos Zeman oldu. 8 milyon seçmenin oy kullandığı 12-13 Ocak’ta, ilk turda 9 aday yarışmıştı. Çek seçim sistemine göre, ilk turda hiçbir adayın %50’nin üzerinde oy alamaması durumunda en fazla oy alan iki adayın ikinci turda yarışması gerekir. İkinci turda yarışan adaylar, en fazla oy alan Rus yanlısı olmasıyla bilinen Milos Zeman ve Çekya Bilimler Akademisi Başkanı Jiri Drahos oldu.

Çek İstatistik Ofisinin açıkladığı verilere göre, ikinci turda Zeman, %51.8 oranında oy alırken karşısındaki rakibi Jiri Drahos, %48.2 oranında oy aldı. Bu sonuçlar Milos Zeman’a, Jiri Drahos karşısında bir galibiyet sağladı.

Çekya’da 2013’ten bu zamana kadar cumhurbaşkanı halk tarafından doğrudan seçilmekte. Seçimler ise 5 yılda bir düzenlenmekte. 1998-2012 yılları arasında başbakan olarak görev yapan Zeman, 2013’ten bu yana cumhurbaşkanlığı görevinde yer aldı. Seçim sonucundan sonraki 5 yıllık süre içerisinde de, cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmaya devam edecek.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin destekçisi olan Zeman, AB ve Nato Üyeliği konusunda referandum çağrısında bulundu. Drahos’da, ülkenin her iki örgütle olan bağlarını güçlendirme kampanyası düzenledi.

İkinci turdaki yenilgisinin ardından Jiri Drahos, adaylığının ve seçim kampanyasının ardından seçmenin kendisine olan desteğini gördükten sonra kamusal yaşamda ve siyasal alanda varlığını sürdürmeye devam edeceğini ifade etti.

Eda SUBAŞI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.