İkinci Turun Galibi Milos Zeman!

Çekya’daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun galibi, Milos Zeman oldu. 8 milyon seçmenin oy kullandığı 12-13 Ocak’ta, ilk turda 9 aday yarışmıştı. Çek seçim sistemine göre, ilk turda hiçbir adayın %50’nin üzerinde oy alamaması durumunda en fazla oy alan iki adayın ikinci turda yarışması gerekir. İkinci turda yarışan adaylar, en fazla oy alan Rus yanlısı olmasıyla bilinen Milos Zeman ve Çekya Bilimler Akademisi Başkanı Jiri Drahos oldu.

Çek İstatistik Ofisinin açıkladığı verilere göre, ikinci turda Zeman, %51.8 oranında oy alırken karşısındaki rakibi Jiri Drahos, %48.2 oranında oy aldı. Bu sonuçlar Milos Zeman’a, Jiri Drahos karşısında bir galibiyet sağladı.

Çekya’da 2013’ten bu zamana kadar cumhurbaşkanı halk tarafından doğrudan seçilmekte. Seçimler ise 5 yılda bir düzenlenmekte. 1998-2012 yılları arasında başbakan olarak görev yapan Zeman, 2013’ten bu yana cumhurbaşkanlığı görevinde yer aldı. Seçim sonucundan sonraki 5 yıllık süre içerisinde de, cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmaya devam edecek.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin destekçisi olan Zeman, AB ve Nato Üyeliği konusunda referandum çağrısında bulundu. Drahos’da, ülkenin her iki örgütle olan bağlarını güçlendirme kampanyası düzenledi.

İkinci turdaki yenilgisinin ardından Jiri Drahos, adaylığının ve seçim kampanyasının ardından seçmenin kendisine olan desteğini gördükten sonra kamusal yaşamda ve siyasal alanda varlığını sürdürmeye devam edeceğini ifade etti.

Eda SUBAŞI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...