Haşdi Şabi, Irak Ordusuna Resmen Dahil Oldu

0
62

Haşdi Şabi’yi, Irak güvenlik güçlerinin resmi bir unsuru haline getiren yasa, geçen yıl Irak Meclisinde kabul edilmişti. Irak Başbakanı Haydar İbadi de, Haşdi Şabi’nin Irak güvenlik güçlerine katılımını resmileştiren bu kararnameyi imzaladı .

Irak’ta, IŞİD’e karşı kurulan Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi Ordusu, İbadi’nin imzaladığı kararnameyle birlikte ülkenin resmi ordusuna dahil edildi.

Kararnameye göre, ordu mensuplarının sahip olduğu birçok haktan yararlanabilecek olan Haşdi Şabi üyeleri, ordu mensuplarıyla aynı maaşları alacak, askeri hizmetler açısından aynı yasalara tabi tutulacak ve askeri enstitüler ile kolejlere girebilecek.

Sünnilerin ve Kürtlerin insan hakları ihlalleri nedeniyle tepki gösterdiği Haşdi Şabi, Bağdat-Washington hattında da kriz yaratmıştı. ABD yetkilileri tarafından İran destekli olduğu gerekçesiyle Haşdi Şabi için, “Evlerine dönmeliler” çağrısı yapılmış, ancak İbadi karşı çıkmıştı.

İran, “ Direniş Ekseni” adını verdiği Şii Hilali’nde önemli bir adım atmıştır. ABD’nin yanlış hesapları, İran’ın yayılmasını kolaylaştırıcı nedenler olarak görülebilir. Kararın ardından; İran, Irak’ın hem içişlerinde hem de dış işlerinde önemli konuma gelmiştir. Gelecekte Irak ile İsrail ve ABD, sorunlar yaşayacak diyebiliriz.

Kerem AYSU
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.