Kolombiya’da FARC Seçim Kampanyasını Askıya Aldı

Kolombiya’nın eski isyancı grubu olan FARC, geçtiğimiz yıl silahlarını seçimlere katılma şansı karşılığında indirdi. Juan Manuel Santos’un Nobel Ödülü kazandığı bir anlaşmanın parçası olarak siyasi bir parti haline dönüşen FARC’ın başlatmış olduğu seçim kampanyaları şiddet protestolarıyla son buldu. Grup, güvenlik endişelerinden dolayı seçim kampanyalarını geçici süreliğine durdurdu.

Geçtiğimiz günlerde FARC, “Bizler bu tür protestoları önlemek için bütün siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz ve tartışmaları, fikirleri ve önerileri sunduğumuz mevcut seçim kampanyasının adil oyun kuralları içerisinde olması için tüm partileri bir zirvede toplanmaya davet ediyoruz” diye açıklamada bulundu.

Bununla birlikte gelecek ay parlamento seçimlerine ve Mayıs ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak olan FARC’tan yeni bir açıklama geldi. Mayıs ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine Rodrigo Londono, sağlık sebepleri dolayısıyla aday olmayacağını söyledi. Londono, protestolar da dahil olmak üzere sağ kanattan saldırıları da cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çekilmesine bir neden olarak gösterdi.

FARC’ın senato adayı Ivan Marquez ise yaptığı bir açıklamada yapmış oldukları barış anlaşmasının diğer partilerce desteklenmesi halinde başka bir partiden gelen cumhurbaşkanlığı adayına destek vermeye açık olduklarını belirtti.

Merve ÜN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,001BeğenenlerBeğen
6,443TakipçilerTakip Et
8,620TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra ABD’nin Ortadoğu Politikasına Genel Bir Bakış

Özet Bu makale, İkinci Dünya Savaşı’ndan Obama yönetimine kadar geçen...