Kolombiya’da FARC Seçim Kampanyasını Askıya Aldı

Kolombiya’nın eski isyancı grubu olan FARC, geçtiğimiz yıl silahlarını seçimlere katılma şansı karşılığında indirdi. Juan Manuel Santos’un Nobel Ödülü kazandığı bir anlaşmanın parçası olarak siyasi bir parti haline dönüşen FARC’ın başlatmış olduğu seçim kampanyaları şiddet protestolarıyla son buldu. Grup, güvenlik endişelerinden dolayı seçim kampanyalarını geçici süreliğine durdurdu.

Geçtiğimiz günlerde FARC, “Bizler bu tür protestoları önlemek için bütün siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz ve tartışmaları, fikirleri ve önerileri sunduğumuz mevcut seçim kampanyasının adil oyun kuralları içerisinde olması için tüm partileri bir zirvede toplanmaya davet ediyoruz” diye açıklamada bulundu.

Bununla birlikte gelecek ay parlamento seçimlerine ve Mayıs ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak olan FARC’tan yeni bir açıklama geldi. Mayıs ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine Rodrigo Londono, sağlık sebepleri dolayısıyla aday olmayacağını söyledi. Londono, protestolar da dahil olmak üzere sağ kanattan saldırıları da cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çekilmesine bir neden olarak gösterdi.

FARC’ın senato adayı Ivan Marquez ise yaptığı bir açıklamada yapmış oldukları barış anlaşmasının diğer partilerce desteklenmesi halinde başka bir partiden gelen cumhurbaşkanlığı adayına destek vermeye açık olduklarını belirtti.

Merve ÜN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...