Eski Bolivya ve Kolombiya Cumhurbaşkanları, Küba’ya Girişlerinin Reddedildiğini Açıkladı

Eski Kolombiya Cumhurbaşkanı Andres Pastrana ve eski Bolivya Cumhurbaşkanı Jorge Quiroga, ödül almak için Küba’ya giderken adaya girişlerinin reddedildiğini söyledi.

Bolivya’nın eski Cumhurbaşkanı Jorge Quiroga ve Freedom House (Özgürlük Evi)  Yönetim Kurulu Üyesi olan Andres Pastrana, 2012’de adadaki şüpheli bir araba kazasında hayatını kaybeden Küba demokrasi aktivisti olarak adlandırılan Oswaldo Paya Ödülü’nü kabul etmek için düzenlenen bir törene katılacaktı. Eski cumhurbaşkanları, ödülü Latin Amerika ve İspanya’dan eski cumhurbaşkanlarından oluşan ve bölgedeki demokratik özgürlükleri ve değerleri savunan bir kuruluş olan IDEA adına kabul edeceklerdi.

Andres Pastrana ve Jorge Quiroga, 7 Mart 2018 tarihinde Kolombiya’nın Bogota Havaalanı’nda Küba’ya girişlerinin reddedildiğini söyleyerek basına açıklamalarda bulundu. İki eski Latin Amerika başkanının ülkede demokrasi ile ilgili bir ödül törenine katılmalarına izin vermeyi reddeden Küba makamlarına yanıt olarak Freedom House Başkanı Michael J. Abramowitz aşağıdaki ifadeyi yayınladı:

 “Eski Latin Amerika başkanlarının Küba’ya girmesini engellemek suretiyle Küba hükümeti demokrasi ve insan hakları için hor göründüğünü gösterdi. Bu eylemleri, hükümetin bölgedeki demokratik aktivistlerin yanı sıra bölgedeki demokratik liderlerin korkusunu yansıtıyor.”

Pastrana Twitter’da “Küba diktatörlüğü bizi bugün bölgeden demokratik ilkeleri savunmak için sınır dışı etti” diye yazdı. Aynı zamanda uçakta, kendisinin ve Quiroga’nın bir fotoğrafını, “libertad” ı (özgürlük) belirtmek için baş ve işaret parmakları ile “L” işareti yapıp gönderdi.

SİNEM DAY
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

 Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...