Eski Bolivya ve Kolombiya Cumhurbaşkanları, Küba’ya Girişlerinin Reddedildiğini Açıkladı

Eski Kolombiya Cumhurbaşkanı Andres Pastrana ve eski Bolivya Cumhurbaşkanı Jorge Quiroga, ödül almak için Küba’ya giderken adaya girişlerinin reddedildiğini söyledi.

Bolivya’nın eski Cumhurbaşkanı Jorge Quiroga ve Freedom House (Özgürlük Evi)  Yönetim Kurulu Üyesi olan Andres Pastrana, 2012’de adadaki şüpheli bir araba kazasında hayatını kaybeden Küba demokrasi aktivisti olarak adlandırılan Oswaldo Paya Ödülü’nü kabul etmek için düzenlenen bir törene katılacaktı. Eski cumhurbaşkanları, ödülü Latin Amerika ve İspanya’dan eski cumhurbaşkanlarından oluşan ve bölgedeki demokratik özgürlükleri ve değerleri savunan bir kuruluş olan IDEA adına kabul edeceklerdi.

Andres Pastrana ve Jorge Quiroga, 7 Mart 2018 tarihinde Kolombiya’nın Bogota Havaalanı’nda Küba’ya girişlerinin reddedildiğini söyleyerek basına açıklamalarda bulundu. İki eski Latin Amerika başkanının ülkede demokrasi ile ilgili bir ödül törenine katılmalarına izin vermeyi reddeden Küba makamlarına yanıt olarak Freedom House Başkanı Michael J. Abramowitz aşağıdaki ifadeyi yayınladı:

 “Eski Latin Amerika başkanlarının Küba’ya girmesini engellemek suretiyle Küba hükümeti demokrasi ve insan hakları için hor göründüğünü gösterdi. Bu eylemleri, hükümetin bölgedeki demokratik aktivistlerin yanı sıra bölgedeki demokratik liderlerin korkusunu yansıtıyor.”

Pastrana Twitter’da “Küba diktatörlüğü bizi bugün bölgeden demokratik ilkeleri savunmak için sınır dışı etti” diye yazdı. Aynı zamanda uçakta, kendisinin ve Quiroga’nın bir fotoğrafını, “libertad” ı (özgürlük) belirtmek için baş ve işaret parmakları ile “L” işareti yapıp gönderdi.

SİNEM DAY
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

 Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...