Honduras Devlet Başkanı’na Karşı Protesto

0
113

Honduras’ta Kasım ayında yapılan tartışmalı seçim sonucu Juan Orlando Hernandez iktidara gelmişti. Eski Honduras Devlet Başkanı Jose Manuel Zeleya ve seçimde kaybeden Başkan Adayı Salvador Nasralla, Hernandez’in zaferini tanımadılar ve sonuca itiraz ediyorlar.

Honduras’ın Diktatörlüğe Karşı Muhalefet İttifakı, görevdeki Başkan Juan Orlando Hernandez’in tartışmalı yeniden seçimini protesto etmek için bir dizi yürüyüş başlattı.

12 Ocak Cuma günü Tegocigalpa’da Honduras Cumhurbaşkanlığı yakınlarında şiddetli çatışmalar yaşandı. Yerel kaynaklara göre, çatışmalarda 17 polis memuru ve 6 sivilin yaralandığı bildirildi. Ayrıca güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ateşlediği ve protestoyu dağıtmak için su topları kullandıkları bildirildi. Cuma günkü protestolardan alınan bir video, eski Başkan Manuel Zeleya’nın askeri polis tarafından itildiğini gösterdi. Ayrıca Zeleya ve Nasralla göz yaşartıcı gazın etkisinde kaldı. Gözlemcilere göre, UNE TV’den 4 gazeteci ve çevresindekiler dövüldü. Protesto esnasında Özgürlük ve Yeniden Oluşum Partisi Milletvekili Jari Dixon’ da yaralandı.

Başkan Hernandez’ de, protestocuların yakınlardaki Marriott Oteli’nin zarar gördüğünü belirterek, muhalefeti şiddetten dolayı suçladı.

Muhalifler boykotun bir parçası olarak, Honduraslıları toplu taşıma araçlarını ve bankaları kullanmamaya çağırıyor. Ayrıca muhalefet, Honduraslıları, Wendy’s, Dunkin Donuts, Mc Donalds, Denny’s ve Pizza Hut gibi çeşitli ABD merkezli restoran zincirlerini boykot etmeye çağırıyor.

Son olarak Nasralla ve Zeleya, Devlet Başkanı Hernandez’in 27 Ocak’ta göreve başlamasını engelleyeceklerini söyledi.

Eralp Cemal PASİN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.