İtalya’da Seçim Hazırlıkları Sürüyor

İtalya’da Bakanlar Kurulu genel seçim tarihi olarak 4 Mart 2018’i onayladı. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, seçim sürecini başlatacak olan Cumhuriyet Senatosu ile Temsilciler Meclisinin feshedilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı.

Seçimlere kadar Başbakan Paolo Gentiloni ve kabinesi görevini sürdürecek. (Merkez-Sol) Demokrat Parti Başkanı Sandro Gozi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’nun Avrupa yanlısı ve anti-popülist kampanyasının parti tarafından benimsendiğini, The Guardian gazetesine yaptığı açıklamalarda seçimin İtalya çıkarları için olduğunu fakat Avrupa’nın 1 numaralı konu olduğunu açıkladı. Gozi,kendini Erasmus neslinin veya AB’yi gören genç liderler grubunun bir parçası olarak tanımlıyor. Demokrat Parti’nin temel argümanı daha güçlü bir Avrupa’nın yabancılaştırmaya yol açan popülizmi yenebileceği yönünde. Avrupa’da şu an ki politik bölünme euroskeptik ve Avrupa yanlısı olarak 2 şekilde karşımıza çıkıyor. Demokrat Parti, İtalya’daki göç, büyüme ve güvenlik problemlerine siyasal çözümlerin birleşik bir Avrupa ile olacağını ifade ediyor. Popülizm, göç ve terörizmden dolayı kontrol kaybı korkusudur. Bu korkular ulus ötesi olgularla provoke ediliyor. Bu yüzden, popülistler doğru sorulara yanlış cevaplar veriyor.

”Geriye gidelim ve sadece ulusal sınırlarımı kontrol edelim.” Gozi, İtalya’daki göç problemimin birleşik bir Avrupa’dan değil, Avrupa’nın yokluğundan kaynaklandığını, Polonya ve Macaristan gibi AB’den fon alıp ulusalcı davranan ve mültecileri kabul etmeyen ülkeler olduğunu, dolayısıyla kriz anında dayanışma konusunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen bu tarz Avrupa ülkelerine AB fonu verilmemesi üzerine basit bir kuralın oluşturulması gerektiğini açıkladı.

İtalya’daki seçimler, AB tarafından yakından izleniyor çünkü İtalya, G7 ülkelerinden biri ve Euro-Zone’nun 3. en büyük ekonomisi. İtalya’daki ekonomik durum, Euro-Zone’u da etkiliyor. Brexit’ten sonra Almanya ve Fransa’nın görmek isteyeceği en son şey İtalya’nın, AB dışına çıkması olurdu.

Seçim hazırlıklarına baktığımızda; Demokrat Parti Avrupa yanlısı görüşü, 5 Yıldız Hareketi Partisi “Anti-eurozone and Euroskeptik görüşü, ve Berlusconi’nin partisi Forza İtalya ise, euroskeptik olan Kuzey Lig partileri ile müttefik olma görüşünü benimsiyor. Anketler Berlusconi’nin partisi çoğunluğu oluşturacak yönünde veya Almanya’ daki gibi merkez sağ ve merkez sol partilerle koalisyonla sonuçlanacağı yönünde.

Asude UYSAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

● Wintour, Patrick(2018), Italy Election: Governing Party to Follow Macron’s Pro-EU Playbook, <https://www.theguardian.com/world/2018/jan/20/italy-election-pd-follow-macron-pro-eu-playbook-sandro-gozi > , erişim:20 Ocak 2018
● Anonim(2017), İtalya’da Seçim Tarihi Belli Oldu,Ancak İktidar Krizi Kapıda, < http://www.haberturk.com/italya-da-secim-tarihi-belli-oldu-ancak-iktidarsizlik-ihtimali-mevcut-1775271 >, erişim: 20 Ocak 2018
● Anonim(2017),İtalya Seçim Tarihini Belirledi:’’Umarım Benim Partim Kazanır, < http://www.hurriyet.com.tr/italya-secim-tarihini-belirledi-umarim-benim-partim-kazanir-40693620 >, erişim: 20 Ocak 2018

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...