Honduras Devlet Başkanı’na Karşı Protesto

Honduras’ta Kasım ayında yapılan tartışmalı seçim sonucu Juan Orlando Hernandez iktidara gelmişti. Eski Honduras Devlet Başkanı Jose Manuel Zeleya ve seçimde kaybeden Başkan Adayı Salvador Nasralla, Hernandez’in zaferini tanımadılar ve sonuca itiraz ediyorlar.

Honduras’ın Diktatörlüğe Karşı Muhalefet İttifakı, görevdeki Başkan Juan Orlando Hernandez’in tartışmalı yeniden seçimini protesto etmek için bir dizi yürüyüş başlattı.

12 Ocak Cuma günü Tegocigalpa’da Honduras Cumhurbaşkanlığı yakınlarında şiddetli çatışmalar yaşandı. Yerel kaynaklara göre, çatışmalarda 17 polis memuru ve 6 sivilin yaralandığı bildirildi. Ayrıca güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ateşlediği ve protestoyu dağıtmak için su topları kullandıkları bildirildi. Cuma günkü protestolardan alınan bir video, eski Başkan Manuel Zeleya’nın askeri polis tarafından itildiğini gösterdi. Ayrıca Zeleya ve Nasralla göz yaşartıcı gazın etkisinde kaldı. Gözlemcilere göre, UNE TV’den 4 gazeteci ve çevresindekiler dövüldü. Protesto esnasında Özgürlük ve Yeniden Oluşum Partisi Milletvekili Jari Dixon’ da yaralandı.

Başkan Hernandez’ de, protestocuların yakınlardaki Marriott Oteli’nin zarar gördüğünü belirterek, muhalefeti şiddetten dolayı suçladı.

Muhalifler boykotun bir parçası olarak, Honduraslıları toplu taşıma araçlarını ve bankaları kullanmamaya çağırıyor. Ayrıca muhalefet, Honduraslıları, Wendy’s, Dunkin Donuts, Mc Donalds, Denny’s ve Pizza Hut gibi çeşitli ABD merkezli restoran zincirlerini boykot etmeye çağırıyor.

Son olarak Nasralla ve Zeleya, Devlet Başkanı Hernandez’in 27 Ocak’ta göreve başlamasını engelleyeceklerini söyledi.

Eralp Cemal PASİN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...