Hong Kong’un Şemsiye Hareketi Nobel Ödülüne Aday Gösterildi

0
135

Hong Kong’da sürdürülen Şemsiye Hareketi, Çin’in 2014 yılında yaptığı açıklamayla Hong Kong’un 2017 yılında gerçekleşecek seçimlerine gösterilecek adayları kendisinin belirleyeceğini ve halkın sadece bu adaylar arasından seçim yapacağını açıklamasıyla ortaya çıktı. Xi Jinping’in, Hong Kong’un Çin’e ait olduğunu iddia etmesiyle gerilen halk, doğrudan seçim talep etti.

Yaklaşık 80 bin eylemcinin katıldığı bu harekete, özellikle üniversite öğrencileri katılım gösterdi. Yirmiden fazla üniversiteden direnişe katılan öğrenciler, Hong Kong Çin Üniversitesi (Chinese University of Hong Kong) kampüsüne akın etti. Sonrasında diğer vatandaşlarda, Çin’in seçim kontrolüne karşı gelmek için, “Merkezi İşgal Et” adıyla sokağa çıkarak eylemlerine başladı.

Eylemlerde polisle karşı karşıya gelen halk, polisin kalabalığı uzaklaştırmak için kullandığı gaz bombalarına karşı kendilerini korumak için gaz maskesi ve şemsiye kullandı. Kullanılan şemsiyeler bir sembol haline gelerek, Hong Kong medyasında “Şemsiye Hareketi” olarak anılmaya başlandı.

Bu hareketin öncüsü olarak gösterilen demokrasi yanlısı üç üniversite öğrencisi, bir grup Amerikalı siyasetçi tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Hong Kong’un politika ve finans merkezinde 79 gün süren eylem ile ünlenen gençler, halkın da dikkatini çekmiş ve binlerce insanın sokağa çıkmasına sebep olmuştu. Hong Kong’un seçim sisteminin illegal olduğunu belirten grup, demokrasi ve barış için direnmeye devam edeceklerini söyledi.

Ece KARAKAŞ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.