Çin-Japonya-ROK Zirvesi Düzenlemeyi Kabul Ediyor

Asya-Pasifik Bölgesi’nde, ülkeler arası tansiyon son dönemlerde bir hayli yükselmişti. Gerek Çin ve Japonya arasında yaşanan gerilimler olsun, gerekse Kuzey Kore’nin başını çektiği gerilimler olsun, bölgede tansiyon gittikçe artırıyordu.

Ancak, 28 Ocak 2018 tarihinde, Çin’in ev sahipliğinde, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono arasında; en kısa zamanda Çin-Japonya-ROK liderlerinin katılacağı bir toplantı düzenlemeyi ve bu üç ülkenin katılımının gerçekleşmesi için uygun ortamların oluşturulabilmesi konusunda bir toplantı gerçekleşti.

Pazar günü Çin Başbakanı Li Keqiang, Japon dışişleri bakanı ile ayrı bir görüşme yapmıştır. Bu görüşmede, Le Keqiang; Çin’i ilk kez ziyaret eden dışişleri bakanının, Çin ile yürütülecek politikalarda iyimser olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde umutlu olduğunu belirtirken, tedbiri elden bırakmayarak Çin ve Japonya arasındaki ilişkilerin belirsizliklerle kaplı olduğunu belirtti.

Başbakan Li, Japonya’nın tarihten ders alarak geleceğe bakmasını bilen bir devlet olduğunu ve bölgede “kazan-kazan” iş birliğinin daha fazla artırılmasını istedi.

Çin ile Japonya arasında yapılan görüşme, Çin-Japonya arasındaki gerilimi düşürmede ve iki ülke arasındaki iş birliğini artırmada önemli bir adım olarak görülmektedir.

Görüşmenin ardından yapılan basın açıklamasında, iki ülke arasındaki üst düzey mübadelelerin, ikili ilişkilerin geliştirilmesinde öncü rol oynayabileceği savunuldu.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...