İngiltere Başbakanı Theresa May, Çin’e Ziyarette Bulundu

İngiltere Başbakanı Theresa May, 31 Ocak-2 Şubat tarihlerinde Çin’e resmi ziyarette bulundu. Başbakan olduktan sonra ilk Çin ziyaretini gerçekleştiren May; iki devlet arasındaki ilişkilerdeki Altın Çağ’ın gelişmeler için birçok konuda anlaşıldığını söyledi. Brexit sonrası Çin ile ilişkileri geliştirmek isteyen May’a, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping dört maddelik bir yol haritası sundu. İlk olarak Cinping’e göre, iki tarafta ilişkilerin gelecekteki gelişmesini stratejik bir bakış açısıyla kapsamlı şekilde değerlendirmeli ve tasarlamalı. Ayrıca iki devlet ekonomik ve ticari iş birliğini geliştirmek için birlikte çalışmalı. Üçüncü olarak iki devlet uluslararası organizasyonlarda beraber hareket emek için görüş alışverişinde bulunmalı. Son olarak ise, iki ülke arasında kültürel iş birliği arttırılmalı.

Çin ile İngiltere, May’in ziyareti sırasında bir çok ticari anlaşmaya imza attılar. Anlaşmaların değerinin 9.3 milyar pound gibi değerin üstünde  olduğu söyleniyor. İngiltere, Xi’nin küreselleşme vizyonunu ve daha açık bir Çin ekonomisini hayata geçirmeye yardımcı olmak için istekli olduğunu söyledi. Şi ve May, Çin’in Bir Kuşak Bir Yol  girişimi hakkında daha fazla görüşme yapmaya karar verdiler ve iki lider, uluslararası standartlar ve şeffaflık konusundaki önemi hakkında konuştular.

Şi, Çin’in pazarlarının sığır, süt ve diğer tarımsal ürünler gibi sektörlerde olmak üzere İngiltere’ye daha da açılabileceğini söyledi.

May’in ayrıca eğitim konusunda ilişkileri geliştirme yönelik çabaları uzmanlar tarafından İngiltere’nin yumuşak gücünü arttırma çabası olarak yorumlandı. May’in girişimleri, bir matematik öğretmen değişim programının uzatılmasını ve Çin’de İngilizce dil öğrenimini teşvik etmek için bir kampanyayı içeriyor.

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...