Birleşmiş Milletler’den Kuzey Kore’yi Suçlayan Rapor

0
86

Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore’nin ülkeye nükleer programı ve balistik füze testleri nedeniyle uygulanan ekonomik yaptırımları deldiği uyarısında bulundu. Birleşmiş Milletler’in yeni bir raporuna göre Kuzey Kore, BM’nin yaptırımlarına aykırı olarak geçen yıl kömür ve diğer yasaklanmış mal ihracatından yaklaşık 200 milyon dolar kazandı. Raporda, uluslararası yaptırımlara rağmen geçen yılın ocak ve eylül ayları arasında alınan kararlarda yasaklanmış olan malların neredeyse tamamını ihraç ettiği belirtildi. Ayrıca, Kuzey Kore’nin kömürün kökeni gizleyecek belgelerin sahte olmasının yanı sıra; Çin, Malezya, Rusya ve Vietnam’a kömür ihraç ettiğini belirtti. Çin, yaptırımların ihlali konusunu sürekli olarak reddetti.

Ayrıca yaptırımları delmek için yapılan gemiden gemiye transferlerin “milyonlarca dolarlık bir endüstri” yarattığına dikkat çekilen raporda, karaborsacıların ve gemi kiralayıcıların bölgeye akın ettiğine işaret edildi. Bunun yanında, off-shore şirketlerin de bu yasa dışı ticarette çok yoğun bir şekilde kullanıldığı belirtildi.

Gözlemciler ayrıca, Suriye ile Myanmar’ın, Kuzey Kore’nin BM kara listesinde yer alan ve silah ihracatı yapan kurumu KOMID ile iş birliğine devam ettiği aktarıldı. Raporda, Kuzey Kore’den Suriye’nin Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi için kurulan paravan şirketlerine 2012 ile 2017 seneleri arasında daha önceden bildirilmemiş 40’tan fazla ziyaretin olduğunun tespit edildiği belirtildi.Ayrıca raporda, Myanmar’ın Kuzey Kore’den konvansiyonel silahların yanı sıra balistik füze sistemleri aldığını söylediği aktarıldı.

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here